Bayrak Finlandiya’da.

Bayrak Finlandiya’da.

 

ABD hükümeti 2015 yılından itibaren süper Wi-Fi hizmeti ile kablosuz interneti ülke genelinde ücretsiz hale getirmeye çalışıyor.

Üzerinde çalıştığı proje, Milyarlarca dolarlık telekominikasyon şirketleri tarafından büyük tepki görmüş olsa da bu uygulama 2010 yılından beri Finlandiya’da ‘Temel İnsan Hakkı’ olarak kullanıma sunulmuştur.

Finlandiya devleti tarafından belirlenen yasayla, internetin ‘temel insan hakkı’ olduğu 1 Temmuz 2010’da yürürlüğe giren yasaya kabul edilmiş ve telekomünikasyon firmalarının her vatandaşa ücretsiz internet hizmeti vermekle yükümlü olduğuna karar verilmişti.

 

Temel İnsan Hakkı

 

Alınan kararın ardından Finlandiya’daki telekomünikasyon firmaları tüm vatandaşlara en az 1 Mbps hızında genişbant internet bağlantısı sağlamakla yükümlü tutuldu. İnternet erişimini ‘insan hakkı’ olarak tanımlayan yasa uyarınca, hiçbir firma veya mahkeme vatandaşların internet bağlantısını kesemeyecek veya kesilmesi yönünde karar veremeyeceği belirlenmişti. Dünyanın en çok ‘çevrimiçi’ olan ülkelerinden biri olan Finlandiya’da ülke nüfusunun yüzde 96’sı internet kullanıyor. Ülke, 2015 yılına kadar herkese 100 Mbps hızında bağlantı sağlamayı hedefliyor.

 

Bu gibi bir uygulamayı Türkiye’de eminim ki rüyasında bile gören olmamıştır daha. Önce rüyalarımıza girecek sonra konuşulacak, yasalaştırma kesinlikle önümüzdeki yüz yıl içinde olmayacak. Bizim temennimiz ise torunlarımızın bu tür uygulamaları görmeleri yönünde.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: