Mehmet Şener’in İnfazı

PKK–VEJİN (DİRİLİŞ) ÇATIŞMASI

 

Önce “zindan direnişi lideri” sonra “ajan provokatör” ilan edien Mehmet Şener örgütü tarafından infaz edildi.

Mehmet Şener’in açıklamaları Apo’yu ve PKK’yı derinden sarsmıştı. PKK kadrolarında Şener’in açıklamaları tartışılıyordu. Şener de Apo’ya ve örgüte karşı eleştirilerde bulunup, muhalif olanlar gibi, hakkında ölüm kararı verilecekti. PKK’nın yıllarca “zindan direnişi lideri” diye yücelttiği Mehmet Şener, “ajan provokatörlükle” suçlanacaktı. 1988 yılında PKK’lı sözde tutuklulara karşı düzenlenen baskıları protesto etmek için cezaevi önünde üzerine benzin dökerek kendini yakan ve PKK’lılarca “Kürdistan’ın anası” olarak nitelendirilen Serxwebun ve Berxwedan dergilerine manşet olan, hakkında övgü dolu sözler yazılan Şener’in annesi Saliha Şener de oğlu gibi hain ilan edilecekti. Apo, gazete ve dergilerde kendisiyle ilgili aleyhte açıklamalar yapan Şener’in ortadan kaldırılması için, örgütün cellatlarına infaz emrini verdi. “Şener’i yakalayın ve infaz edin.”

Şener’in öldürülüşünü, PKK ve bölücü örgütlerle verdiği mücadelelerle tanınan, askeri istihbaratçı, terör uzmanı Binbaşı Cem Ersever şöyle anlatıyor:

Mehmet Cahit Şener’in Suriye’nin Kamışlı ilçesinde gizlendiğini –ki, burası Apo’nun en çok denetiminde olan bir yerdir– tespit ettikten sonra durumu Suriye İstihbaratına bildirdi. Suriye, Apo’yu yıllardır her türlü riski göze alarak en üst düzeyde koruma altına almıştı. Türkiye ile çatışmayı bile göze alacak kadar Apo’yu sahipleniyordu. Bu nedenle Şener’in ortadan kaldırılması için Suriye İstihbaratı da görev almak istiyordu. İlk toplantı Apo’nun başkanlığında Haseki vilayeti istihbarat sorumlusu Amid Muhammed Mansur’un da katılımıyla Şam’da yapıldı. Plana göre; Suriye istihbaratından iki kişi, yanlarında M. Cahit Şener’in tanımadığı iki PKK’lı ile Şener’in saklandığı eve gidecekler ve Suriye yetkilileri olduklarını söyleyerek kapıyı açtırıp içeri girecekler. Daha sonra, bir süre sohbet edecekler, evden ayrılacakları zaman PKK’lı olanlar, infazı gerçekleştirecekler.

İşler planlandığı gibi yürüdü. Kamışlı’daki istihbarat sorumlusu Akid Ömer ile Ebu Adnan, yanlarında iki PKK’lı olduğu halde Mehmet Cahit Şener’in bulunduğu eve giderek öldürdüler.

1 Kasım 1991 günü Suriye’nin Kamışlı şehrinde öldürülen Mehmet Şener’in yanında bulunan Fatma Temel (Dilan) adlı kadın militan da kendisini Şener’in üzerine atarak kurşunlara hedef olmuş ve olay yerinde ölmüştü. Cinayetler, Şener’le sınırlı kalmadı. Şener’in sağ kolu olarak bilinen Mustafa Pusa (Şiyar) ise 7 Kasım 1991’de İstanbul Küçük Ayasofya’da öldürülürken, eşi Ayşe Pusa da Bekaa vadisindeki Mahsum Korkmaz Akademisinde öldürüldü.

PKK tarafından önce “devrimcilerin anası” ilan edilen, sonra oğlundan dolayı “hain” diye damgalanan Mehmet Şener’in annesi Saliha Şener, 1992 yılında VEJİN (Diriliş) tarafından yayınlanan bir kitapçıkta Öcalan’la ilgili bilinmeyen birçok konuyu açığa çıkartmıştı.