PKK İnfazları

PKK İnfazlar -6- Mehmet Karasungur

PKK İnfazlar -6- Mehmet Karasungur

PKK MK üyesi Mehmet Karasungur’un 2 Mayıs 1983 tarihinde Kuzey Irak’taki şüpheli ölümü.

PKK MK üyesi Bingöl doğumlu evli ve bir çocuk babası olan Karasungur lise öğretmeni olup PKK yöneticileri arasında en yaşlı olanıydı. Karasungur 1980’den önce Siverek bölgesinde PKK’nın silahlı örgütlenmesini yönetmişti. 1980-82 döneminde örgütün Lübnan’daki kampında yöneticilik de yapmıştı. Öcalan tarafından Lübnan’dan Türkiye’ye silahlı eylemler düzenlemek ve örgütü yeniden canlandırmak için gönderilen isimlerden biriydi. PKK’nın birinci konferansında da bulunmuş, burada bir raporda sunmuştu. PKK’nın önde gelen isimlerinden olan Karasungur 2 Mayıs 1983 gecesi Kandil dağı yakınlarında KYB ile aralarında çıkan çatışmada öldürülmüştü. Karasungur ve yanında bulunan İbrahim Bilgin ve diğer PKKlıların öldürülmesi bu gün bile başta PKK olmak üzere Kürt solunda hala tartışılmaktadır. Kimilerine göre Öcalan Mehmet Karasungur’u bilerek Talabani’nin bölgesine göndererek öldürülmesine sebep olmuştu. Bu görüşü savunanlara göre Karasungur öldürülmeseydi PKK içinde Öcalan’a karşı bir muhalefet hareketini başlatacaktı.

PKK lideri Öcalan, hakkında yapılan bu ithamlara karşı çıkarak bu görüşü savunanları komplocu düşünmekle ve PKK’ya karşı düşmanca faaliyetlerde bulunmakla suçluyordu. PKK lideri Öcalan, Mehmet Karasungur ve arkadaşlarının öldürülmesiyle ilgili olarak KYB ve IKP’yi suçlamaktaydı. Öcalan’a göre PKK’lılar iki grubun çatışmasına müdahale etmek isterken öldürülmüşlerdi. Öcalan, Karasungur ve arkadaşlarının öldürülmesi ile ilgili şunları söylüyor:

*KYB’nin içine girdiği bir olumsuzluk vardır. Bunda da IKP’nin rolü büyüktür. KYB, her ne kadar ideolojik–politik hattından kaynaklanan ciddi zaaflar taşıyorsa da önemli bir etkisi söz konusudur. İşte en zayıf olduğu bir dönemde KYB, IKP’nin bir komplosuna maruz kalmıştır.

KYB’nin önde gelen kadrolarından Şimal ve üç arkadaşı, dostluk maskesi altında katlettiler. Bu olay daha sonra IKP’nin 60’a yakın kadrosunun öldürülmesi, yada tutuklanmasıyla geniş boyutlar kazanmıştır. Bu çatışmalarda, hem muhalefet safları arasındaki olumsuzlukları derinleştiren çatışmaları durdurmak ve hem de zor durumda kalan IKP’yi kurtarmak amacıyla duruma müdahale eden partimiz değerli MK üyesi Mehmet Karasungur ve İbrahim Bilgin yoldaşları şehit verdi.

*Mehmet Karasungur Hoca’yı tanırsınız. Siverek Direniş’ine katılmış, ailenizin işbirlikçi kesimine karşı savaşmıştı. İlişki kurmak üzere KDP’nin yanına gidiyor. İlginçtir, onların yanında vuruluyor. Kendisi ilişki kurmak üzere gittikten kısa bir süre sonra, KDP ile YNK arasında çatışma çıkıyor. Bu çatışmada da vuruluyor. Yine son tahlilde çok planlı bir şekilde olmasa da, bu şahadet genelde bir komplo mantığının sonucudur. Hangi taraf vurmuş olabilir diye araştırdığımızda, ikisi de birbirinin üzerine attı. YNK ile düşmanlığımız da körüklenmek istenmiş olabilir veya bilinçli olarak bu anlama gelmese bile, bu tip çatışmaların getireceği sonuç budur.

Terör uzmanı, istihbaratçı, PKK ve diğer Kürt örgütler üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Ahmet Cem Ersever ise, Karasungur ve arkadaşlarının Apo’nun bilgisi dahilinde Talabani’nin peşmergeleri tarafından öldürüldüğünü ileri sürüyordu. Ersever’e göre Karasungur, Öcalan’ın ve örgütünün izlemiş olduğu siyasetleri doğru bulmuyordu. İşte Ersever’in iddialarından bazı cümleler:

Mehmet Karasungur, Kuzey Irak’a yerleşmek için, Barzani KDP’si ve İran hükümeti ile yapılan anlaşmanın çok karanlık amaçlar taşıdığını fark etmişti. Bu nedenle anlaşmayı KDP’lilerle tartışıyordu. Sonuçta Mehmet Karasungur ve İbrahim Bilgin, akıllara durgunluk veren bir komplo ile Apo tarafından 2 Mayıs 1983 tarihinde Celal Talabani’nin adamlarına öldürttüler. Böylece Öcalan ileride kendisine rakip olacak birisinden kurtulmuş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!