Güncel

İlk Şehid: Memiş Arıbaş

İlk Şehid: Memiş Arıbaş

Jandarma Astsubay Çavuş Memiş Arıbaş, 1963’te Aksaray’a bağlı Baymış Köyü’nde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Aksaray’da tamamladı. Babasının haberi olmadan girdiği Astsubaylık sınavını kazanarak, Ankara-Güvercinlik Astsubay Okulu’ndan 1983 yılında mezun oldu. İlk tayini Batman’a çıkmıştı. Ondan sonra da Hakkari’nin Şemdinli ilçesindeki Jandarma Tabur Sınar Komutanlığı’na gitti.

Annesi çocukluğunda onu subayım diye severmiş. Annesinin ölümünden sonra teyzesinin yanında yaşamaya başladı. Mütevazı bir Anadolu çocuğuydu Memiş Arıbaş. Sadece vatanına hizmet etmek ve küçük yaşta kaybettiği annesinin vasiyeti yerine getirmek istiyordu.

Hakkari’ye tayini çıktığında, ailesi onu göndermek istememişti. Ama o kulaklara küpe olacak bir cevap veriyordu: ‘Vatan bize emanet her karışı kutsaldır. Her yerinde görev yapılır. Türk askerine yakışan budur. Alnıma ne yazıldıysa onu çekeceğim.. Vatanım için gidiyorum’ demiş..

Teyzesi tayinini Hakkari’ye çıktığını duyunca; ‘Oğlum orası yakın mı?’ diye sorar. Memiş; ‘yakın anam burası ölüme daha yakın’ diye cevap verir. Sevdiği bir kız olan Memiş o kızı alamazsan tekrar dönmek nasip olmasın dediği de biliniyor. Sanki şehadetini önceden sezmiş sanki şehadetine koşarak gitmiş Memiş.

15 Ağustos 1984 gecesi PKK saldırısında ağır yaralanan Memiş önce Van’a gönderilir durumunun iyiye gittiği söylenir daha sonra durumunun ağırlaşması sonucu uçakla Ankara Gata’ya sevk edilir. Uçakta yanında ki arkadaşının ağlamasına sitem ederek ‘neden kadın gibi ağlıyorsun ölürsem şetit, kalırsam gazi olacağım’ dedikten sonra artık son nefesini vereceğini bilerek ‘arkadaşlar hakkınızı helan edin’ dedikten sonra kelime-i şehadet getirerek şehadet şerbetini içer.

Nesra…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!