Özel DosyalarPKK İnfazları

Mehmet Uzun’un Apocular Tarafından İnfazı

Mehmet Uzun’un Apocular Tarafından İnfazı

Önce Apocu Sonra Tekoşinci olan Mehmet Uzun’un Apocular Tarafından Ankara’da İnfazı

Apocu hareketin kuruluşunda öncülük eden kadrolardan biri olan Mehmet Uzun, 1977 Haziran’ından itibaren Apo ve onun önderliğindeki hareketle yollarını ayırmıştı. Uzun, Antep ekibiyle beraber Abdullah Öcalan’ın izlemiş olduğu politikalara karşı çıkarak görüş ayrılığına düşmüştü. Öcalan’ı devletin kontrolüne girmekle, MİT ajanı olmakla suçlamıştı. Eski yol arkadaşları ise Uzun’un 18 Mayıs 1977’de “Beş Parçacılar” adlı grup tarafından öldürülen Haki Karer’in öldürülmesinde parmağı olduğunu iddia etmişler, Karer’in ölümüne engel olmamakla ve O’nu korumamakla suçlamışlardı. Uzun’un kendilerinden ayrıldıktan sonra Tekoşin hareketi içerisinde yer almasını kabullenememişler, onu MİT ajanlığıyla suçlamışlardı. Antep’te Apocuların yoğunlaşan saldırısından kaçan Mehmet Uzun, Ankara’ya babasının yanına sığınmasına rağmen diğer arkadaşları gibi Apo’nun emriyle infazdan kurtulamamıştı. 13 Ağustos 1979 günü Tuzluçayır’da pusu kuran Apocular yoldan geçen Mehmet Uzun’u arkadan ateş açarak yere düşürmüşler, daha sonra yerde yatmakta olan Uzun’un kafasına iki el ateş açarak öldürmüşlerdi. Uzun, öldürülmeden iki ay önce de eski örgüt arkadaşlarının saldırısına uğramış, bu saldırıdan kurtulmuştu. Ama ikincisinden kurtulamadı.

 

Aydınlık: “Apocular “davadan döndüğü” için Mehmet Uzun adlı bir genci öldürdüler!”

Aydınlık gazetesi 14 Ağustos 1979 tarihli yayınında Apocular tarafından öldürülen Mehmet Uzun cinayetine geniş yer ayırmıştı. Cinayetle ilgili bütün detaylar ele alınmıştı. Aydınlık gazetesine göre Mehmet Uzun’un katili Apoculardı. Gazetede Uzun’un ölümü ile ilgili çeşitli tepkilere de yer veriliyordu. “Apocular davadan döndüğü için Mehmet Uzun adlı bir genci öldürdüler” başlıklı haber şu şekilde verilmişti:

Apocular, Mehmet Uzun adlı bir genci “davadan döndüğü” için öldürdüler. Dün saat 9:30 civarında Tuzluçayır’da iki Apocu tarafından kurşunlanan Mehmet Uzun, 8 ay kadar önce Apocular’dan ayrıldığı için üç ay önce de kurşunlanmış, ancak öldürülememişti.

Dün sabah Tuzluçayır’da kahvede pusu kuran Apocular, Mehmet Uzun’un kahvenin önünden geçerek meydana doğru yürüdüğünü görünce arkadan ateş ettiler. İlk kurşunla yaralanan Mehmet Uzun’u yakalayan Apocular, kafasına silahı dayayarak iki el daha ateş ettiler.

Mehmet Uzun’un ölmesi üzerine iki Apocu koşarak kaçtı. Arkalarından kovalayan mahalle halkının üzerine de ateş açan Apocular izlerini kaybettirdiler.

Ankara Belediye Genel Meclisi Üyesi Hasan Uzun’un oğlu olan Mehmet Uzun, 8 ay kadar önce Apocular’dan ayrılmıştı. Daha önceleri Antep ve Diyarbakır’da çalışmış; Apocuların Türkiye çapında önde gelen 10 adamından biri durumundaydı.

Mehmet Uzun, Apocular’dan ayrıldıktan sonra onların karanlık bir cinayet şebekesi olduğunu, MİT ile ilişkili olduklarını söylüyordu. Mehmet Uzun ölmeden önce sohbetlerinde bildiklerinden ötürü bizzat Apocuların şefi Abdullah Öcalan tarafından öldürülmesi için emir verildiğini söyledi.”

“Apocular Gene MİT Ajanıydı Diyecekler”

Öldürülen Mehmet Uzun’un evine giden muhabirimize akraba ve komşuları: “Mehmet’e de MİT ajanıydı, polisti, Kürt davasına ihanet etti diyecekler. Bunların da MHP’den farkı yok. Onlar da davadan döndü diye öldürüyorlar, bunlar da” dediler.

Mehmet Uzun’u daha önce de öldürmeye çalışan fakat başaramayan Apocular, mahalle içinden Doğan Kılıçkaya, Metin Aslan, Rıza Yıldırım adlı Apocular’la işbirliği halinde bu cinayeti planlamışlardır. Aynı şekilde partimiz temsilciliğini bombalanması olayı ile bu şahısların ilgisi olduğu bilinmektedir. Bütün bunları emniyet ve sıkıyönetim makamlarınca bilinmesine rağmen hiçbir ciddi tedbir aldıkları görülmemiştir.

Apocular tarafından “davadan döndüğü” için öldürülen Mehmet Uzun’un cenazesi 14 Ağustos günü Karşıyaka mezarlığında toprağa verildi.

Cenaze törenine Mehmet Uzun’un akraba, arkadaş ve köylüleri, bazı belediye encümen azaları, il genel meclisi üyeleri, Uzun’un çalıştığı Ticaret Bakanlığı’ndan yetkililer, Türkiye İşçi Köylü Partisi Ankara İl ve Çankaya İlçe Başkanlarıyla, Aydınlık gazetesinden temsilciler katıldı.

Törende Halkın Kurtuluşu grubu, Apocular aleyhinde slogan attılar. Cenaze toprağa verildikten sonra Halkın Kurtuluşu taraftarı bir militan, konuşma yaptı. Konuşmasında Apocuları, karşı devrimci ajan provokatör bir çete olarak nitelendirerek devrimci grupları Apocular’la mücadeleye çağırmıştı.

PKK’dan ayrıldığı için öldürülen Mehmet Uzun’un katilleri, cinayetten kısa bir zaman sonra yakalanmıştı. Aydınlık gazetesinin 28 Eylül 1979 tarihli haberine göre katil Mümin Ağacakaya, suç ortakları Hüseyin Aydoğdu ve Doğan Kılıçkaya idi. Gazetedeki haberde isimleri geçen bu militanlar yakalanmışlar ve sorguda cinayeti kabul etmişlerdi. Mehmet Uzun’un öldürülmesi konusunda Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün açıklaması aynı tarihli gazetenin Mehmet Uzun’la ilgili haberinin iç sayfadaki devamında şu şekilde yer almıştı:

Sanık Mümin Ağcakaya, sorgusunda, 1977 yılı içinde Haki Karer isimli şahsın Gaziantep ilinde öldürülmesi olayında ihmali bulunduğu gerekçesiyle sorumlu görülen Mehmet Uzun’un öldürülmek suretiyle cezalandırılmasına, olaydan 15–20 gün önce örgütçe karar verildiği, bu olayda kullandığı tabancayı olay sonrası geri vermesi kaydıyla kendisinin bir örgüt üyesi tarafından talim atlandırıldığı, bu suretle bir süre Mehmet Uzun’u izledikten sonra bu talimatı yerine getirdiğini samimi olarak itiraf etmiştir.

 

Halkın Kurtuluşu:

“Apocu Katillerin Bir Cinayeti Daha”

Halkın Kurtuluşu adlı gazetenin 10 Eylül 1979 tarihli 174’üncü sayısında “Apo’cu Katillerin Bir Cinayeti Daha” başlıklı haberle Mehmet Uzun cinayetine şu şekilde yer veriliyordu:

13 Ağustos günü Ankara Tuzluçayır semtinde Apocu faşistler, Mehmet Uzun adlı kişiyi pusu kurarak öldürdüler. Mehmet Uzun daha önce uzun dönem Apocuların saflarında bulunmuş ancak Apocuların polis ve MİT ile işbirliği içinde çalışan halk ve devrim düşmanı ajan provokatör bir çete olduğunu kavrayınca Apocular’dan ayrılmıştı. Apocuların polisle ilişkilerini ve iç ilişkilerini iyi bilen Mehmet Uzun, bunun üzerine Apocular’ca tehlikeli bulunarak öldürüldü.

14 Ağustos günü yapılan cenaze törenine Tuzluçayırlı devrimciler ve emekçiler “Kahrolsun Apocu Ajan Provokatörler”, “Kahrolsun Faşist Diktatörlük” ve “Faşizme ölüm, Halka Hürriyet” sloganlarını haykırarak katıldılar. Halkın Kurtuluşu taraftarı devrimciler yaptıkları konuşma ile Apocu faşistlerin halk düşmanı olan yüzlerini teşhir ettiler. 3–5 TİKP’li sosyal–faşistin fırsattan istifade ederek mezara bırakmaya çalıştıkları TİKP imzalı çelenk, emekçiler tarafından parçalanarak atıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!