GüncelPKK İnfazları

Ölümü de, Heykeli de Olay Oldu.

Ölümü de, Heykeli de Olay Oldu.

Mahsum Korkmaz

Diyarbakır ili, Lice ilçesi, Yolçatı köyüne kurulan sözde pkk mezarlığına heykeli dikilen Mahsum Korkmaz (kod adı ‘agit’) pkk’nın ilk silahlı eyleminde yer almıştır.

Diyarbakır Valiliği, 15 Ağustos 1984’te PKK’nın, Türk ordusuna yönelik ilk saldırısını yöneten Mahsum Korkmaz’ın Lice’de heykelinin dikilmesi hakkında suç duyurusunda bulunmuştur.

Lice Cumhuriyet Başsavcılığı bunun üzerine soruşturma başlattı. Valiliğin suç duyurusunu değerlendiren Lice Sulh Ceza Mahkemesi, Mahsum Korkmaz’ın heykelinin yıkılmasına karar verdi. Karar, jandarma ekiplerine de tebliğ edildi ve yıkıldı.

Heykelin yıkımıyla birlikte adı gündeme düşen Agit kod adlı Mahsum Korkmazı yakından tanıyalım.

 

Mahsum Korkmaz Kimdir?

1985 yılında Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde dünyaya gelen, ilk ve orta öğrenimini Batman’da gerçekleştiren Mahsum Korkmaz, ekonomik olarak varlıklı bir aileye mensuptur. 1970’li yılların başlarında kendilerine “Kürdistan Devrimcileri” diyen kamuoyundaki yaygın adıyla “Apocular” denilen grupla tanışır. Bu grubun doğal olarak yandaşlarından biri haline gelir. Kürt gruplarının kendi aralarındaki fraksiyon mücadelesinde Apocu grubun en kararlı ve sivri isimlerinden biri olur. Kürt solunun birçok grubunun Apocular’la olan ve cinayetlere kadar varan kanlı çatışmalarında, ileride PKK’nın en tetikçi ve gözde militanların biri olarak örgütteki yerini alacaktı. Başta Batman olmak üzere Apocuların Güneydoğu’daki örgütlenmelerinde baş rolü oynamıştır. Düzenlenen miting ve gösterilerin organizatörüdür. 30 Temmuz 1979’da AP Milletvekili M. Celal Bucak’a düzenlenen eylemde de kendini gösterir. 1979 yılında Batman’da yapılan ara yerel seçimlerde Üsteğmen iken Ordu’dan ihraç edilen PKK’nın adayı olarak seçimlere katılan Edip Solmaz’ın en büyük destekçilerinden biridir.

Edip Solmaz’ın daha sonra aşiret içi kavgalar neticesinde Raman aşiretine mensup kişilerce öldürülmesinden sonra Edip Solmaz’ın katilleri olarak gördükleri, Mehmet Özdemir’i Edip Solmaz’ın öldürülmesinden 12 gün sonra arkadaşlarıyla birlikte öldürmüştür.

 

Mahsum Korkmaz Nerelidir?

Mahsum Korkmaz Diyarbakır Silvan’lıdır. Ve heykeli Diyarbakır Lice Yolçatı köyünde ki mezarlıkta idi.

 

Mahsum Korkmaz Nasıl öldü?

Mahsum Korkmaz’ı Kim Öldürdü?

PKK’nın efsanevi militan haline getirdiği, 1986 kışında Gabar Dağlarında öldürülen Agit kod adlıMahsum Korkmaz’ın ölümü başta örgütü olmak üzere birçok arkadaşı tarafından şüpheyle karşılanmıştır. Kimilerince Apo tarafından “komployla öldürtülmüştü”. Çünkü Mahsum Korkmaz Apo’nun “yerime geçebilir” diye en çok çekindiği militanlardan biriydi.

Mahsum Korkmaz PKK’nın 1979 Temmuzundan sonra karar aldığı “Ajanlaşmış kişi ve kurumlara karşı devrimci şiddet temelinde mücadele” dediği taktiği uygulamak için başta Batman merkez olmak üzere birçok il ve ilçede eylemlere girişmiştir. Bu eylemlerde baş hedef KUK ve TEKOŞİN adındaki Kürt solunun diğer gruplarıydı. Bu gruplara mensup birçok militanın öldürülme eyleminde yer almıştı.

Lideri Öcalan’ın Temmuz 1979’daki çıkışından beş ay sonra Aralık 1979’da Mahsum Korkmaz da soluğu Ortadoğu’daki terör kamplarında alacaktır. Burada birçok örgüt mensubu ile beraber askeri ve silahlı eğitimden geçmiştir. 12 Eylül darbesini müteakiben PKK’nın Türkiye’ye yönelik başlatmış olduğu silahlı propaganda ve silahlı eylemlerle ilgili genel politikaların içerisinde yer almıştır. 1981 yılında gerçekleştirilen PKK 1. Konferans kararları gereğince Güneydoğu’da PKK’ya kadro ve mühimmat sağlayacak, örgütleme çalışmalarını yürütmek üzere Türkiye’ye dönmüştür.

PKK’nın 15 Ağustos 1984 “Büyük Zafer Atılımı” diye nitelendirdiği kanlı Eruh ve Şemdinli baskınlarının planlayıcısı ve uygulayıcısıdır.

1985’ten öldürüldüğü 1986 yılının Mart sonuna kadar birçok askeri ve sivil hedeflere, kundaktaki bebeklerin katledildiği köy baskınlarına kadar her türlü terör ve şiddet eylemlerinin yönlendiricisi ve katillerinden biridir. PKK’nın önde gelen militanı 27 Mart’ta yeni bir eylemi gerçekleştirmek üzere bir grup militanla eylem yerine giderken kuşkulu bir şekilde arkadan vurularak öldürülmüştü. Agit kod adlı Mahsum Korkmaz’ın öldürülmesi PKK kadrolarında büyük infial uyandırdı. Mahsum Korkmaz nasıl ve kimler tarafından öldürülmüştür? Hâlâ bugün bile kendilerince esrarını korumaktadır.

Korkmaz’ın ölümü üzerine başta PKK lideri Öcalan olmak üzere dünden bugüne çeşitli görüşler öne sürüldü. Bunlardan birçoğu olayı komplo olarak nitelendiriyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!