İsrail’de Filistin Katliamı

İsrail Terör Devletinin Filistin de yaptığı katliam da 58 şehit 2771 yaralı

30 Mart’tan beri süren barışçıl gösterilerde İsrail şimdiye kadarki en büyük katliamı yaptı. ABD elçiliğinin Kudüs’e taşınmasını ve Nekbe’yi protesto gösterisinde 58 Filistinli genç İsrail keskin nişancıları tarafından şehit edildi

Katil İsrail zulme kaldığı yerden devam ediyor. İsrail katilleri dünyanın gözü önünde Filistinli sivilleri gerçek mermilerle katletti. Şehit olan Filistinliler ise 12 ila 15 yaşlarındaki gençler oldu. On binlerce Filistinli dün bir kez daha işgal altındaki topraklarında barışçıl gösteriler için toplandı. Protestoların hedefinde ABD’nin Kudüs’te büyükelçilik açması vardı. Ayrıca bugün İsrail’in kuruluş yıldönümü olan Nekbe‘nin (Büyük Felaket) 70’inci yılı olduğu için sınırdaki kalabalık daha da büyük oldu. Abluka altındaki Gazze sınırında toplanan on binlerce kişi, İsrailli keskin nişancıların görüş açılarını kapamak için yine lastikleri ateşe verdi. Ancak İsrail askerleri yine kan kustu. Dünkü gösterilerde 55 Filistinli daha şehit oldu. İsrail askerlerinin şehit ettiği Filistinliler arasında 14 yaşındaki Ezz el-Din al-Sammak ile ayaklarını 2014’te İsrail saldırılarında kaybeden Fadi Ebu Salah da vardı. Gösterilerde 2 bin 771 Filistinli yaralandı. Yaralılar arasında 23 kadın ile 8 gazetecinin olduğu bildirildi. İsrail ordusunun katliamı 2014’teki saldırılardan bu yana Gazze’deki en kanlı gün oldu. Gazze Şeridi’nin yanı sıra Batı Şeria, Ramallah, El Halil’de de protestolar yapıldı. Batı Şeria’da 21 Filistinli, İsrail askerlerinin müdahalesinde yaralandı.

 

NEKBE BUGÜN

Filistinliler, İsrail ablukası altında 2006’dan beri büyük bir insani kriz yaşayan Gazze Şeridi’nde 30 Mart’tan bu yana Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterileri düzenliyor. İşgal altındaki topraklarına geri dönmek için barışçıl gösteriler düzenleyen Filistinliler, bugünden itibaren ise Nekbe protestolarına başlayacak. Gazze’deki camilerden Filistinlilere protestolara katılmaları çağrısı yapıldı. Gösterilerin bugün daha da artması bekleniyor. Dünkü katliamların ardından 30 Mart’tan bu yana 105 Filistinli, İsrail askerlerince şehit edildi. Yaralananların sayısı 9 bini geçti. İsrail tarafından ise şimdiye kadar hiçbir can kaybı yaşanmadı ve yaralanan da olmadı. Öte yandan protestolardan endişelenen ABD, aralarında Ankara’nın da olduğu üç başkentteki temsilciliklerine deniz piyadesi gönderdi.

 

NEKBE NEDIR?

Filistinliler, 14 Mayıs 1948’de İsrail’in işgal ettiği topraklarda bağımsızlığını ilan etmesi ve Filistinlilerin göçe tabi tutulması nedeniyle 15 Mayıs’ı “Nekbe” (Büyük Felaket) olarak anıyor. Batı Şeria ve Doğu Kudüs 1967’den bu yana İsrail işgali altında.

 

KUDÜS’TE KARA GÜN

ABD Başkanı Donald Trump’ın sert eleştirilere rağmen ülkesinin İsrail büyükelçiliği Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararının ardından yeni ABD elçiliğini dün açıldı. Trump, Twitter hesabından ‘İsrail için büyük gün. Tebrikler” mesajını paylaştı. Trump’ın İsrail askerlerinin Gazze Şeridi’ndeki katliamları hakkında hiçbir açıklama yapmaması tepki çekti. İsrail liderleri ile ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Trump’ın kızı Ivanka ve damadı Jared Kushner’in bulunduğu bir ABD heyeti ve 32 ülkeden temsilci açılış törenine katıldı. Çoğu Avrupalı 83 ülke ise ABD elçiliğinin açılış davetine katılmayı reddetti. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, açılışta Trump’a “Tarih yazdınız” dedi. Doğu Kudüs’ü başkent olarak tanıyan Filistinliler, ABD büyükelçiliğini Tel Aviv’de tutma uygulamasından vazgeçen Trump’a, “ABD artık arabuluculuk niteliğini kaybetti” diyerek tepki gösterdi.

error: Content is protected !!