Öcalan’ın Kadın Tacizleri

Kadın Militan Gulan’ın İnfazı

Kadın Militan Gulan’ın İnfazı

2002 yılının Temmuz ayında Kandil dağlarında yapılan PJA (Özgür Kadın Partisi) 4. Kongresi’nde rahatsızlığı sebebiyle Gulan dışarıda yalnız kalıyor ve boğularak öldürülmüş olarak bulunuyor.

Öcalan ve avukatlarının 28 Temmuz 2004 tarihinde yaptıkları görüşme notlarında Gulan olayı şöyle anlatılmaktadır:

– İkinci kongrede dağınık kalmışlar ve yeterince etkili olamamışlar.

Apo: Neden böyle oluyor?

– Biraz geriye gitmek gerekiyor. Bazı şeyleri anlatmak gerekli. Size hiç aktarılmayan bir olay var. Gulan arkadaşın şahadetinden bahsetmek gerekiyor.

Apo: Gulan kim?

– Aslen Bitlisli. 93’te sizin yanınızda kalmış. Amed ve Garzan’da çalışmış. Tanıyabileceğiniz belirtiliyor.

Apo: Tam çıkaramadım. Ne olmuş ona?

– Temmuz 2002’de PJA 4. Kongresinin yapıldığı sırada rahatsızlığı nedeni ile dışarıda yalnız olduğu bir sırada boğularak öldürülmüş. Bu olay kadın üzerinde ürkeklik ve tedirginlik yarattı. Hem de bu, kadın üzerinde siyaseten bir baskı aracı olarak kullanılmaya başlanmış.

Apo: Nasıl yani?

– Bu olay PJA’ya mal edildi. Kongra–Gel Birinci Kongresinde PJA’yı etkisizleştirmek amacıyla kullanıldı. Ağırlıklı olarak Ferhatlar tarafından kullanıldı. Bazı kadın arkadaşlar bu olaydan sorumlu tutularak ilk kongreye alınmak istenmediler.

Avukatlara göre başta kadın militan Gulan’ın ve diğer bir çok kadın ve erkek militanın infazında Öcalan’ın kardeşi Ferhat kod adlı Osman Öcalan ve diğer yöneticiler sorumluydu. Gulan olayı PKK ve onun yan kuruluşlarında ne ilk ne de son olacaktır. Totaliter terör örgütleri varolduğu müddetçe infazlar bitmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!