Öcalan’ın Kadın Tacizleri

Kadın Militan Medya

Kadın Militan Medya

Medya

Suriye’nin Kamışlı kentinde oturur. Lise öğretmenidir. Gerçek adı Kürdi Abdullah olup bölgenin ileri gelen işaret reislerinden Abdullah Bedro’nun kızıdır. 1986 yılında PKK isimli melanet örgütüne katılır. Bir süre Şam’da kaldıktan sonra Lübnan’daki Levi Kampı’na gönderilir. Burada siyasi ve askeri eğitimden geçirildikten sonra tekrar Apo tarafından 1987 yılında Şam’a çağrılır. Çeşitli yöntemlerle kandırılmaya çalışılır. Apo; “İstediğimi kabul etmen durumunda seni tüm Suriye Kürdistan’ındaki faaliyetlere sorumlu olarak atayacağım” der ve kendisini sevdiğini söyler. Medya’nın göstereceği tepkiyi ve o andaki atmosferi yumuşatmak için sosyalist ahlaktan dem vurarak kadın ve erkek arasındaki cinsel ilişkiler üzerinde konuşmaya başlar;

“Dolayısıyla bu sosyalist ahlakın parti edebiyatına yerleştirilebilmesi için doğal olarak meseleyi kavrayan benim ve senin gibi insanlarla başlayıp adım adım ilerlemek gerekir” der.

Medya’dan;

“Ben buraya şerefim ve namusum için geldim. Halkımın namusunu korumak ve ona bekçilik yapmak için bu mücadeleyi veriyorum. Dolayısıyla hiçbir vaad karşılığında senin gibi namussuz, halkın namusuna göz diken ırz düşmanlarıyla namus ve şerefimi pazarlık konusu yapmayacağım” cevabını alır.

Bu cevap üzerine saldırganlaşan Apo, Medya’ya tecavüz etmeye çalışır. Kadın bağırınca bu ahlaksız adam tecavüzden vazgeçer ve onu Helvi Kampı’na gönderir. Mahsum Korkmaz Akademisi isimli kampa gelen Medya, grup grup dolaşarak olayı arkadaşlarına anlatır. Meseleyi duyan Apo, Medya’nın tutuklanmasını emreder. Ailevi durumu ve özel konumundan dolayı Apo, Medya’yı öldürtmeyi göze alamaz. Uzun soruşturmalardan sora kendisinden özeleştiri istenir. Medya, kimseye verilecek özeleştirisi olmadığını söyler. Bu biçimde uzun süre devam eden sorun, pazarlığa dönüşür. “Eğer meseleyi kapatıp kimseyle konuşmazsan ve söylenenleri yalanlarsan seni serbest bırakırım” denir ve Medya serbest bırakılarak Türkiye’ye gitmesi istenir. Kadın, Türkiye’ye gitmez ve Suriye’de kalarak gördüğü herkese Apo’nun ahlaksızlıklarını anlatır. Olay Suriye’de tam bir skandala dönüşür.

1991 kışında yakalanarak tekrar Mahsum Korkmaz Akademisi’ne getirilir. Devrim Mahkemesince ölümle cezalandırılır. Medya’nın ailesi aşiret olarak toplanır ve infazın yapılması durumunda aşiretin PKK’ya karşı savaşacağını ve kızın intikamını da mutlaka Apo’yu vurarak alacaklarını söylerler. Apo efendi çaresizlik içinde ölüm kararını iptal eder ve Medya’yı serbest bırakır. Medya, ailesinin yanına gelir ve ekip kurarak Apo ve PKK’nın teşhirini kapsayan bir faaliyet geliştirir. Bu olayın faturası Apo’ya ağır patlar ve Apo bunları susturmak için ailece imha kararı alır. Ancak bu imhayı bugüne kadar becerebilmiş değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!