Türk Solu-Kürt Solu Çatışması

TDKP-PKK Çatışması

TDKP (Türkiye Devrimci Komünist Partisi) – PKK ÇATIŞMASI (1980 Sonrası)

 

4 TDKP’li militan Tunceli’nin Hozat ilçesinde PKK tarafından öldürüldü.

PKK’nın Tunceli’deki militanları sol görüşlü Eğit–Sen üyesi öğretmenleri öldürdükten sonra iki TİKKO taraftarını kaçırmış ardından da 9 Ekim 1993 günü saat 17:00 sıralarında Hozat ilçesi Tavuklu Köyünde 4 TDKP’liyi öldürmüş ikisini ağır yaralamıştı. 4 TDKP’li de PKK’nın elinden kaçarak kurtulmuştu. PKK tarafından öldürülen TDKP militanları şunlardı; “Hidayet Dumrul, Düzgün Çakmak, Yunus Aydar ve İbrahim Dışkaya” 1993 yılının başlarından itibaren TDKP militanlarıyla PKK arasında kırsal kesimde büyük bir çekişme yaşanıyordu. PKK kendisinden başka hiç bir sol gruba şehir merkezleri ve köylerle birlikte barındıkları dağlarda da barınma hakkı vermeyeceğini söylüyordu. PKK’nın Tunceli bölge sorumlusu “Doktor Baran” kod adlı “Müslüm Durgun”a göre “Türk soluna mensup örgütler kendilerinin misafiriydi. Misafirler ev sahibi gibi davranamazdı.” PKK’nın bu tavrı Alevi Kürt ağırlıklı TKP/ML TİKKO’yla birlikte Tunceli dağlarında gerilla faaliyetinde bulunan TDKP’lilerinde tepkisine sebep olmuştu. Taraflar güvenlik güçlerinin takibinden kurtulmaya fırsat buldukları süreçte birbirleriyle saklanmış oldukları dağlık kesimde kimi zaman karşılaşıyorlar ideolojik tartışmalara giriyorlardı. Tartışmalar daha sonra silahlı çatışmalara dönüşecekti.

4 TDKP’lilin öldürüldüğü Hozat olayı da bu gelişmelerin bir sonucuydu. Hozat’taki TDKP’lilerin öldürülmesi önce PKK çizgisindeki KURD–HA tarafından duyuruldu. Bu habere göre TDKP’liler ARGK mensuplarına saldırmıştı. ARGK mensuplarının da karşılık vermesi üzerine 8 kişilik TDKP grubundan 4 kişi öldürülmüştü. 11 Ekim 1993 tarihli “PKK Dersim Eyalet Askeri Konseyi” imzalı bildiride HK olarak adlandırılan grubun örgütü TDKP “ajan provokatör, karşı devrimci” olarak niteleniyordu. İşte PKK açıklamasından bir bölüm:

HK mücadelemizin dersim de kök salmasıyla devreye sokulan provokatif bir güçtür. Halkımıza ve partimize karşı komploculuktan vazgeçmeleri için defalarca uyarılar yapıldı. Ama dinlemediler. Bu çağrımıza uymayan HK’lılara ateş edilmek zorunda kalındı. Olayda karşı devrimci güçten 4 ölürken 2 kişide esir alındı.

PKK’nın TDKP’ye yönelik katliamı olayın öğrenilmesi üzerine Hozat’ta 9 Ekim gecesi kalabalık bir topluluk PKK’yı protesto etti. PKK aleyhine düzenlenen gösteriye Dev–Sol ve TİKKO gibi gruplarda katıldı.PKK karşıtı gösteriler 11 Ekim günü Ovacık ve Mazgirt ilçelerinde de sürdü. Kalabalık gruplar PKK aleyhtarı sloganlar attılar. Bu ilçelerde Alevi kökenli esnaf kepenk kapatarak PKK’yı protesto etti. Protesto gösterileri 12 Ekim günü Tunceli kent merkezinde de devam etti.

4 TDKP’lilin öldürülmesi İstanbul, Ankara ve İzmir’de bu örgüt mensubu çevreye mensup militanlar tarafından çeşitli üniversitelerde düzenlenen forumlarla protesto edildi. TDKP imzalı bildiriler çeşitli üniversitelerde ve fabrikalarda dağıtıldı. PKK karşıtı gösteriler TDKP’nin Avrupa’daki örgütünün organizesiyle başta Paris olmak üzere Hamburg, Londra, Zürich, Basel, Badel ve benzeri Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde de düzenlendi. TDKP imzalı bildiriler sol örgütlerin üstlenmiş olduğu bölgelerde dağıtıldı. PKK dışındaki Türk ve Kürt soluna mensup örgütler yayınlamış oldukları ortak açıklamada PKK’yı karşı devrimci olarak nitelendirip, katiller çetesi olarak suçladılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!