Maocular-Moskovacılar Çatışması

TKP(ML) PARTİZAN – İGD (TKP) ÇATIŞMASI

TKP(ML) PARTİZAN – İGD (TKP) ÇATIŞMASI

 

TKP Taraftarı Politika Gazetesi: “Maocu Partizancılar Mikail Yılmaz Adlı Kahveciyi Öldürdüler”

TKP/ML TİKKO adıyla 1978 Şubat’ından itibaren illegal faaliyetler yürüten, sansasyonel silahlı eylemler düzenleyen, çıkartmış oldukları “Partizan” adlı dergi etrafında da legal çalışmalar yapan Partizancılar, diğer sol gruplar gibi TKP’nin gençlik örgütü Moskova yanlısı İGD ile bir çok silahlı çatışmaya girmiştir. İki grup arasındaki çatışmalarda ilk cinayet Kasım 1978 başında meydana gelmiştir.

Moskova yanlısı sol grupların devam ettiği Sefaköy Maslak mevkiindeki bir kahve Kasım 1978’in başında Maocu Partizan militanları tarafından basıldı. Baskında kahvehane sahibi Mikail Yılmaz yaylım ateşine tutularak öldürüldü. TKP yanlısı günlük olarak yayınlanan “Politika” gazetesinin 4 Kasım 1978 tarihli sayısında bu cinayetle ilgili şu haber yapılmıştı:

Sefaköy Maslak mevkiinde bulunan ve genellikle ilerici kişilerin devam ettiği bir kahvehane Kasım günü Partizancı olarak adlandırılan silahlı Maocu bir grup tarafından basıldı. Asıl amaçları İGD üyesi gençlere saldırmak olduğu belirtilen Maocu grup, kahvehanede İGD üyesi gençlere rastlamayınca kahvehane sahibi Mikail Yılmaz’ı yaylım ateşine tutarak öldürdüler. Ertesi günü saat 22. 45 sıralarında da Azem Yıkılmaz adlı İGD’li bir gence evinin bahçesinde pusu kuran Maocular kardeşi ile annesine ateş ederek yaraladılar.

Edinilen bilgiye göre olay Sefaköy Sultan Murat Mahallesinde İGD’li gencin evinin bahçesinde meydana geldi. Saat 22. 45 sıralarında Azem Yıkılmaz adlı İGD’li gence pusu kuran Maocular annesiyle gezmeden dönen kardeşi Adem Yıkılmaz’a ateş açtılar. Açılan ateş sonucu Adem Yıkılmaz beş kurşunla çeşitli yerlerinden ağır yaralandı. Maocular daha sonra kurşunlanan çoğunun yardımına koşan İGD’li gencin annesi Hayriye Yıkılmaz’a da ateş açarak başından yaraladılar. Sefaköy’de 1 kahvehaneciyi öldüren ve İGD’li genci kardeşiyle annesini yaralayan Maocular’ın kimliklerinin saptandığı ve yakalanmaları için emniyet yetkililerine isimleri bildirildi.

İGD: “Ahmet Hakan Maocu “Partizan” çetesi tarafından öldürüldü”

Partizan grubu 17 Ağustos 1979’da İzmir’de İGD taraftarlarının devam ettiği kahveyi tarayarak “Ahmet Hakan”ı öldürmüşlerdi. Hakan’ın öldürülmesi üzerine İGD bir bildiri yayınlayarak arkadaşlarının “Maocu Partizan çetesi” tarafından öldürüldüğünü ileri sürdü. İGD’nin yayın organı İlerici Yurtsever Gençlik gazetesinin 22 Eylül 1979 tarihli 80. sayısında bu cinayetle ilgili şu haber yer almaktadır:

17 Ağustos günü anti–faşist savaşım kampanyası mitingi için bir kahvede çalışama yapan Tekel işçisi ve İGD’nin savaşkan üyesi Ahmet Hakan, Maocu “Partizan” çetesinin saldırısına uğradı. Kahvede bulunan ilerici gençlerin kararlı direnişini gören Maocu faşistler kahveyi dışardan yaylım ateşine tuttular. Ahmet, iki kurşun yemesine karşın ayakta dövüşüyordu. Maocular kahveden atıldılar. Bu arada kalbine üçüncü bir kurşun yiyen Ahmet’in son sözleri: “Yaşasın İşçi Sınıfı Partisi” oldu.

Çalıştığı Tekel Sigara Fabrikası’nda yıllardır sarı, uzlaşmacı Türk–İş ve Maocu karşı–devrim ocaklarına karşı yılmadan kararlı bir savaşım yürüten Ahmet, kısa fakat onurlu yaşamında işçi sınıfının ve halkın davasına bağlılığından milim sapmadı. O’nun özverili ve yiğit savaşımına büyük değer veren Tekel İşçileri Ahmet’i cenaze töreninde yalnız bırakmadılar. Tekel İşçiler fabrika önünde yapılan cenaze töreninde hep bir ağızdan tüm sınıf düşmanlarını ve Maocu karşı–devrimcileri lanetlediler. Fabrikada şalterler indi, siren Ahmet Hakan’ı uğurlamak için çaldı. Ahmet Hakan ilerici gençliğin ve yiğit Tekel işçilerinin savaşımında yaşayacak!

 

TKP’nin Sesi Politika: “İstanbul’da Maocu “Partizan”cılar İGD’lilerin devam ettiği 2 kahveye saldırdı”

Partizan taraftarları İGD’lilere yönelik saldırılarını İstanbul Fikirtepe’de de sürdürdüler. Başta İGD olmak üzere TSİP, TİP ve benzeri Moskova yanlısı grupların taraftarlarının gittiği Fikirtepe’de ki Yağmur kahvesini 4 Kasım 1979 tarihinde taradılar. Bu olaydan bir gün sonra yayınlanan “Politika” gazetesinde şu haber yer almaktaydı:

Partizan’ olarak adlandırılan Maocular’ın ilericilere yönelik saldırıları devam ediyor.

Fikirtepe’de, “Partizan” olarak adlandırılan bir Maocu grup, ilercilerin gittiği, Çorum ve Yağmur kahvehanesine önceki gün silahla saldırdı. Mahallenin sapık ve serseri diye nitelendirdiği kişilerle birlikte gelen Maocu “Partizan” grubundan olan saldırganların 30–35 kişi olduğu ve ateş açarak kaçtıkları öğrenildi.

 

İGD: “İsmail Çelik Maocu faşistler tarafından katledildi”

Partizancılar “Sosyal emperyalizmin beşinci kolu” olarak adlandırdıkları TKP’nin gençlik örgütü İGD’ye yönelik saldırılarını İGD’nin İstanbul, Sefaköy şubesi üyesi İsmail Çelik’i 15 Eylül 1979 tarihinde öldürerek sürdürdüler. İGD Çelik’in öldürülmesinden Maocu Partizan grubunu sorumlu tuttu. İGD’nin yayın organı İYG gazetesinin 22 Eylül 1979 tarihli 80. sayısında bu cinayetle ilgili şu haber yer almaktadır:

İGD Sefaköy Şubesi’nin militan bir üyesiydi. “Partizan” adlı Maocu cinayet şebekesi tarafından alçakça katledildi. Anısını yaşayacak, hesabı sorulacaktır.

 

İGD: “Partizan çetesi devrimci katliamına devam ediyor, üyemiz, Tekin Alkış da bu çete tarafından katledildi”

Partizan ve İGD çatışmaları Adana’da da devam etti. Partizan adlı Maocu grup 28 Nisan 1980 günü Adana’nın Döşeme mahallesinde İGD taraftarı Tekin Alkış’ı kurşun yağmuruna tutarak öldürdü. İGD taraftarı 15 günlük “Güneşli Dünya” dergisinin 15 Mayıs 1980 tarihli 3. sayısında arkadaşları Alkış’ın Partizan grubu tarafından öldürülmesiyle ilgili şu haber yer almaktadır:

İGD ve İLD üyesi Tekin ALKIŞ, 28 Nisan günü Adana’nın Döşeme Mahallesinde Maocu “Partizan” grubuna bağlı katillerce öldürüldü. Döşeme Mahallesinden geçerken “Partizan” grubunun silahlı saldırısına uğrayan 21 yaşındaki Tekin ALKIŞ, hastaneye kaldırılırken yolda öldü. İlerici gençler yayımladıkları bildiride, Tekin ALKIŞ’ın savaşımını, kararlılığını vurguladılar. Bildirinin son bölümünde şöyle deniyor:

TEKİN Arkadaş, sana söz veriyoruz: Emperyalizme, faşizme, şovenizme ve tüm sömürüye karşı verdiğin kavgayı sürdüreceğiz. Anını yaşatacağız. Faşizme Geçit Vermeyeceğiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!