Güncel

Tuzlanan yol araç ve köprülere zarar veriyor.

Tuzlanan yol araç ve köprülere zarar veriyor.

Kış aylarında sıkça rastladığımız Karla mücadelede kullanılan tuzun, araçlara ve köprülerin ayaklarına zarar verdiği bildirdi.

Tuzlamanın çevre ve teknolojik açıdan zararları olduğunu savunan Prof. Dr. Bereket, şöyle konuştu:

”Çevre açısından yol kenarlarında bulunan bitkilerin kurumasına yol açıyor. Teknolojik açıdan da araçların mekanik kısımları olan motor, jant ve egzoz, dış yüzeyi gibi kısımlarını aşındırarak, araçların ömrünü kısaltıyor. Araç sahiplerinin bu konuda alabilecekleri en iyi önlem, araçlarını en geç 10 günde bir yıkatmaları ve imkanları varsa araçlarını cilalatmalarıdır. Özellikle kış aylarında araçların yıkatılması ihmal edilmemelidir. Karayolları Bölge müdürlükleri ve belediyeler, tuzlama yaparken, tuzun içine ‘melas’ adı verilen şeker pancarının parçalarından yapılan maddeden karıştırırsa, tuzun araçlara verdiği zarara çare olabilir. Melas şeker pancarından elde edildiği için temini kolay, ucuz bir katkı maddesidir.”

-”Köprü ayaklarını yıpratan Tuz, köprülerin yıkılmasına neden oluyor”-

Prof. Dr. Bereket, tuzun asfaltlara, yollara ve özellikle köprü ayaklarına zarar verdiğini bildirdi.

”Köprü ayaklarında tuz betondan geçerek, betonun içindeki demirleri aşındırıp, kopmasına neden oluyor” diyen Prof. Dr. Bereket, şunları kaydetti:

”Köprü ayaklarını yıpratan tuz, köprülerin çökmesine, yıkılmasına neden oluyor. Bununla ilgili alınan önlemler var. Demir yerine, başka maddeler kullanılabilir. Bu konuda inşaat mühendisleri, kimya mühendisleri birlikte çalışmalı, betonun içine su geçirgenliğini azaltıcı maddeler katmak ya da demir yerine ‘epoksi’ gibi kompozit malzemelerin kullanılması sağlanmalıdır. Asfaltın tuzdan dolayı aşınmasını engellemek için kil türü bir madde olan ‘zeolid minerali’ karıştırılabilir.”

Bakalım kar ile micadelede önümüzde ki yıllarda farklı bir çalışma olacak mı??

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!