ABD’nin Suriye Operasyonu

ABD’nin Suriye Operasyonu

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Suriye’de yaşanan kimyasal saldırının arkasında Esad rejiminin olduğuna emin olduklarını belirterek Rusya’nın saldırıdan sorumlu olup olmadığını da araştırdıklarını söyledi.

Amerika, Suriye’ye neden saldırdığını açıkladı!

Pentagon’dan açıklama geldi. Açıklamada kimyasal silahların kullanılmasını engellemek için yapıldığı ifade edildi. Harekatta “Şimdiye kadar ABD bombalaması Barza bölgesinde bilimsel araştırma merkezi, Qaysun dağlarında Cumhuriyet Muhafızları genel merkezi, Mezzeh Askeri Havaalanı, Damir Askeri Havaalanı, Alkaswa bölgesi ve başkent Şam’da bazı merkezler hedef alındı” denildi.

Bombardımanda Şam’da 9 olmak üzere Humus, Hama ve Dera’da toplam 16 noktanın vurulduğu, hedef alınan noktalardan ikisinin terör örgütü Hizbullah’a ait olduğu bildirildi. ABD’nin Tomahawk atışlarını Kızıldeniz’de konuşlu gemilerinden gerçekleştirdiği kaydedildi. Bombardımanda ise B1 bombardıman uçaklarının kullanıldığı belirtildi.

İşte Suriye vurulduğu belirtilen hedefler şöyle:

– Cumhuriyet Muhafız Tugayı 105 – Şam

– Hava savunma üssü – Jabal Qaseen Şam – Zeinab kışlası

– Mezze askeri havaalanı

– Ad Dumayr hava üssü

– Bilimsel Araştırma – Şam

– Bilimsel Araştırma – Jamraya Damascus

– Büyük Genel 41 Özel Kuvvetler – Şam

– Doğu Qalamoun’daki Al Rahiba Khomhuri muhafızlarının yakınındaki askeri yerler – Şam kırsal bölgesi

– Alkaswa – Şam kırsalındaki bölgedeki yerler

– Pamuklu bir göle yakın Homs Batı

– Havaalanı Balkchla İsveçliler

– Daraa yakınlarındaki Azra bölgesinde bir İran üssü

– Yarmouk üssü

– Homs kırsalında drenaj depoları

– İran üssü Tal Mari’de

– Şam Uluslararası Havalimanı civarında cam ev

Suriye’ye düzenlenen hava harekatı sonrası diğer ülkelerden gelen açıklamalar

 

İngiltere Başbakanı Theresa May: Müdahale Tek Alternatif Yol Olmuştur

İngiltere Başbakanı Theresa May, düzenlediği basın toplantısında bütün diplomatik yolları kullandıklarının altını çizerek, “Müdahale tek alternatif yol olmuştur. Bu müdahale, sivil kayıplarının sonlandırılması için yapılmıştır. İnsani dramı engellemek için yapılmış bir saldırıdır. Bu konuda çok düşündüm ve bu kararın İngiltere’nin uluslararası çıkarları doğrultusunda olduğuna karar verdim. Başka bir alternatifi tercih ederdim ancak böyle bir imkanımız olmadı.” ifadelerini kullandı.

Bir haftadır tüm izinlerin iptal edildiği Ağotur Askeri Üssü’nde sabaha karşı 4 Tornado uçağı Suriye´yi saldırı düzenledi.  Rum kaynaklardan edinilen bilgilere göre İngiltere, Kıbrıs´taki Ağutor üssü ile saldırıya katıldı. Uçakların saldırıların ardından üsse döndüğü belirtildi. Ağotur üssünde ise alarm durumun devam ettiği, yeni bir saldırı için hazır beklenildiği kaydedildi. Rum yönetimi de; savaşın başlaması ile birlikte acil görüşmeler gerçekleştirdi.

 

Suriye’den Amerika’nın hava saldırısı sonrası sert açıklama

ABD, İngiltere ve Fransa’nın saldırısına uğrayan Suriye’den ilk açıklama geldi. Suriye yapılan üçlü müdahalenin uluslararası hukuk ihlali olduğunu belirtti. Suriye ayrıca hava savunma sistemlerinin düzenlenen operasyona karşılık verdiğini ve 13 füzenin düşürüldüğünü açıkladı. Açıklamada ayrıca üslerin boşaltıldığı ve maddi hasar meydana geldiği belirtildi.

 

Rusya’dan ilk açıklama: Amerika Birleşik Devletleri uluslararası kuralları ihlal etti

ABD, Fransa ve İngiltere’nin Suriye’ye yönelik düzenlediği ortak operasyona Rusya’dan ilk tepki geldi. Rusya’dan yapılan açıklamada, “ABD tüm uluslararası kuralları ihlal etti, Rusya bunu saldırganlık eylemi olarak görmektedir” ifadeleri kullanıldı.

“Suriye barışçıl bir geleceğe sahip olduğu anda saldırıya uğradı” diyen Zaharova, Beyaz Saray’ın medyada çıkan bilgilere dayanarak Suriye’deki kimyasal saldırıdan emin olduğunu belirtti ve ekledi: “15 yıl önce Beyaz Saray deney tüpü kullandı, şimdi ise deney tüpünün yerine Washington, medyayı kullandı.”

 

İran’dan Suriye’deki saldırıyla ilgili ilk açıklama

İran’dan; ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’de düzenlediği hava saldırılarıyla ilgili ilk açıklama geldi. Dışişleri Bakanlığı saldırıyı şiddetle kınadığını açıklarken, operasyonun “yerel sonuçları olacağı” uyarısı yapıldı.

Hizbullah’ın El Manar televizyonunun geçtiği son dakika habere göre, İran Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Suriye’ye düzenlenen saldırıyı kınadı. Saldırının bölgesel sonuçları olacağına dikkat çeken İranlı yetkililer, uluslararası hukukun açıkça ihlal edildiğini söyledi.

 

İran’dan ikinci tepki Devrim Muhafızları’ndan geldi

İran Devrim Muhafızları Komutanının Siyasi Yardımcısı Yedullah Cevani yaptığı açıklamada “ABD’liler gerçekleştirdikleri saldırının doğurduğu sonuçlara katlanacak” dedi.

İran Devrim Muhafızları Komutanının Siyasi Yardımcısı Yedullah Cevani, ABD ve müttefiklerinin Suriye saldırısı hakkında “Söz konusu saldırı ile süreç değişmeyecek ancak durum daha karışık bir hale gelecektir ve bu karışık durum kesinlikle ABD’nin zararına olacak. ABD’liler Suriye’ye gerçekleştirdikleri saldırının bundan sonra bölgede doğuracağı sonuçlarının sorumlusu, bu sonuçlar şüphesiz ABD’nin çıkarları doğrultusunda olmayacak” ifadelerine yer verdi.

 

İsrail’den Suriye’deki saldırıyla ilgili ilk açıklama!

İsrail’den Suriye’de düzenlenen hava operasyonlarıyla ilgili bir son dakika açıklaması yapıldı. Reuters’a konuşan İsrailli yetkili, ABD Başkanı Trump, geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada kimyasal silah kullanımının ‘kırmızı çizgi’ olduğunu ifade etmişti. Bu akşam ABD liderliğinde İngiltere ve Fransa bu kırmızı çizgiyi yeniden hatırlattı” diye konuştu.

 

Rusya saldırı sonrası harekete geçiyor!

ABD ve müttefiklerinin Suriye’de düzenlediği saldırı sonrası Rusya harekete geçme kararı aldı.

Rusya Dış İlişkiler Komitesi tarafından yapılan açıklamada, Rusya’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini (BMGK) Suriye acil gündemiyle toplantıya çağıracağı duyuruldu.

Rus milletvekili Vladimir Dzhabarov tarafından yapılan açıklamada, “Şu anda durumu analiz ediyoruz. Rusya BMGK’yı toplantıya çağıracaktır”

 

Amerika’nın Suriye’yi vurması sonrası Türkiye’den ilk açıklama!

Türkiye’den Suriye’deki saldırıya ilişkin ilk açıklama yapıldı. Dışişleri tarafından yapılan yazılı açıklamada “Operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz” denildi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Duma’da kimyasal saldırı gerçekleştirdiği anlaşılan Suriye rejiminin cevapsız bırakılması düşünülemezdi” dedi.

Dışişleri Bakanlığı, Rejim tarafından gerçekleştirildiği yönünde güçlü şüphe bulunan Duma saldırısı karşısında tüm insanlığın vicdanına tercüman olan bu operasyonu memnuniyetle karşılandığını açıkladı.

 

Esad saldırıdan sonra görüntülendi

Suriye lideri Beşar Esad, ABD liderliğindeki üçlü ittifak tarafından Suriye”de düzenlenen saldırı sonrası ilk kez görüntülendi. Suriye Cumhurbaşkanlığı’nın Twitter hesabından paylaşılan kısa videoda Esad, başkanlık sarayına girerken görülüyor.

 

Suriye operasyonunda İncirlik kullanıldı mı?

ABD- Türk Ortak Savunma tesisi olan İncirlik Üssü’nde sessizlik hakim. Suriye ve Irak’taki IŞİD’e karşı oluşturulan koalisyon güçleri ABD, İngiltere, Suudi Arabistan ve Katar’ın uçakları ile Türk Hava Kuvvetleri’nin İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığı’nın konuşlu olduğu İncirlik’te, ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye operasyonu yaptığı sırada herhangi bir hareketlilik gözlenmedi.

 

Rusya’dan son dakika kararı!

Reuters’ın son dakika haberine göre, Rusya, Suriye’deki operasyonun ardından bölgeye S-300 füze savunma sistemi sevkiyatı gerçekleştirebilir. General Sergey Rudskoy yaptığı açıklamada, “ABD’nin hamleleri bölgeyi istikrarsızlaştırmaya yönelik. Suriye ve bazı diğer ülkelere S-300 sevkiyatı yapmayı düşünebiliriz” ifadelerini kullandı.

error: Content is protected !!