27 Mayıs’dan 12 Eylül’e

Çankaya’da Resepsiyon

ÇANKAYA’ DA RESEPSİYON

Cumhurbaşkanı Gürsel ihtilalin ilk haftalarında Çankaya’da bir resepsiyon verdi. Buraya M.B.K. Üyeleri, kordiplomatik askeri erkan, hükümet üyeleri, bürokratlar,basın, sanatkarlar davet edilmişlerdi. Bu davette bulundum. Cumhuriyet Gazetesi’nin sahibi Nadir Nadi, Ulus Gazetesi Başyazar’ı Falih Rıfkı Atay’da davetliler arasındaydı. Her iki yazar Muzaffer Özdağ ile bizim yanımıza geldiler ve şöyle bir soru sordular:
— Halk evlerini Türk Kültür Dernekleri’ne tahsis etmekle kapatmış olmadınız mı?
“Hayır” dedim ve devam ettim:
— Halk evleri siyaset yuvası haline getirilmekle görevini yapamaz hale getirilmiştir. Ülkenin bir kültür istilası içinde olduğunu görüyorduk. Bir kültür seferberliğine ihtiyaç vardı. Türk Kültür Ocakları kendi sağlıklı kültürümüzün yayılmasına aracı olacaktı. Derneğin mekan ihtiyacı halk evleri gayri menkullerinin devralınmasıyla giderilecektir.
M.B.K. bu derneğe 200.000 lira yardım kararı da almıştı. Nadir Nadi, Falih Rıfkı Atay halk evleri gayri menkullerinin Türk Kültür Dernekleri’ne devrini uygun görmüyorlardı. Biz ayak üstü sohbet ederken bir ara gözüm Gürsel’e ilişti. Büyük salonun bir köşesinde etrafında 30–40 kadar kadın ve kız fotoğraf çektiriyorlardı. Bu sahne 15–20 dakikadan beri devam ediyordu. Etrafını fotoğraf çektirmek üzere sıra bekleyen hanımlar kuşatmıştı. Kendisine zar zor ulaştım, sarhoştu:
— Paşam buraya Ulus, Sıhhiye, Kızılay Meydanları’nı geçerek geldim. Bu meydanlarda eski iktidar mensuplarının erkekli kadınlı içki masalarında fotoğrafları afişe edilmiş. Korkarım yarın sabahleyin o fotoğraflar oradan indirilebilir. Bu akşam zatı devletinizin hanımlarla çektirdiğiniz fotoğraflar oraya asılabilir. Bu hususu yüksek dikkatlerinize ve taktirlerinize arz ederim.
Gürsel elindeki kadehi havaya kaldırarak sallandı ve “Assınlar” diye de ilave etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!