27 Mayıs’dan 12 Eylül’e

CHP’nin Olayları Provake Ettiğine Dair Bir Örnek

C.H.P.’NİN OLAYLARI PROVAKE ETTİĞİNE DAİR BİR ÖRNEK

Emekli Jandarma Generali Remzi Gökseven anlatıyor:
— 1960’ta Çivril İlçe Jandarma Komutanı’ydım, üsteğmendim. C.H.P. İlçe Başkanı Ali Karcı iki mektup yazdırıyor. Biri M.B.K.’ ne gönderiliyor diğeri de Ahmet Hamdi Sancar’ın hanımına. (Ahmet Hamdi Sancar D.P.’li ve tutuklu idi.) Bu zat, yani CHP İlçe Başkanı Ali Karcı bana geldi ve dedi ki: “Komutanım D.P. İlçe Başkanı Nuri Balaban çok mühim bir mektup yazmış. Durumu size haber veriyoruz. Ben bu ihbarı değerlendirdim, inceledim, araştırdım, gördüm ve tespit ettim ki mektubu gönderen D.P. İlçe Başkanı Nuri Balaban değil ihbar edenin kendisidir. Yani C.H.P. İlçe Başkanı Ali Karcı.”
Mektubun içeriği de şuydu: “İkiyüz süvari ile emrinize hazırız. İmza D.P. İlçe Başkanı Nuri Balaban.” Ama Nuri Balaban’ın böyle bir olaydan haberi yoktu. Bu Halk Partisi’nin Demokrat Parti’ye suç isnadında bulunulması için bir oyunu idi.
Emk. Gnl. Remzi Gökseven’in anlattığı bu hatıraya benzer olaylar sayı itibariyle çok fazladır.
Nitekim Akhisar’ın Süleymanlı Kasabası’nda C.H.P.’li görüş taşıyan bazı kimseler D.P.’li vatandaşlar aleyhinde aslı astarı olmayan yalan yanlış ihbarlarda bulunmuşlar. D.P.’li veya D.P.’ye sempati duyan bu vatandaşlar karakollarda işkenceye tabi tutulmuşlar. Bizzat benim müdahelemle selamete çıkmışlar ve gerçekte anlaşılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!