PKK İnfazları

Doktor Baran Kod Müslüm Durgun’un İnfazı

Doktor Baran Kod Müslüm Durgun’un İnfazı

PKK Lideri Öcalan’ın Emriyle Boğdurularak Öldürülen Tunceli Bölge Sorumlusu “Doktor Baran” Kod Adlı “Müslüm Durgun”

Tunceli doğumlu olan Müslüm Durgun PKK ile Libya’da işçi iken tanışmıştı. PKK ile ilişkiye geçerek örgüte katılmaya karar vermişti. Libya’dan Lübnan’a geçerek PKK kamplarında eğitim gördü. Burada tüberkloz hastalığına yakalandı. Tedavisi sırasında tıppa merak saran Durgun hastalığını yendi. Daha sonra örgüt tarafından tıppa olan merakından dolayı PKK’lı doktorların yanında ilk yardım dersleri aldı ve öğrendiklerini bir broşür haline getirerek dağdaki militanlara dağıttı. Bu yüzden adı Doktor Baran olarak bölgede yayıldı. 1990’ların başında PKK MK ve ARGK askeri konsey üyeliğine seçildi.

PKK’nın önde gelen isimlerinden Tunceli bölge sorumlusu Doktor Baran kod adlı Müslüm Durgun 12 Mart 1994 günü Tunceli ilinin kuzey batısındaki Yılan Dağı bölgesinde “Öcalan’a muhalefet etmek, örgüt talimatlarına uymamak” gerekçesiyle PKK lideri Öcalan’ın emriyle boğdurularak öldürüldü. Baran kod adlı Müslüm Durgun, bölgede bir çok asker, polis, korucu ve sivil vatandaşların şehid edildiği kanlı eylemlerin sorumlularından biriydi.

Müslüm Durgun’un kendisi gibi bir PKK militanı olan “Redar” kod adlı 21 yaşındaki oğlu İnan Aslan Durgun babasının öldürülmesinden bir yıl sonra örgütten kaçarak güvenlik güçlerine sığındıktan sonra itirafçı olmuştu.

Doktor Baran kod adlı Durgun’un öldürülmesi ve oğlunun güvenlik güçlerine teslim olmasıyla ilgili haber Hürriyet Gazetesinde “Dr. Baran’ın Oğlu Teslim Oldu” başlığıyla şu şekilde yer almıştı:

Tunceli kent merkezinde 1992’den itibaren iki yıl örgütsel çalışmalar yaptıktan sonra dağa giderek, babası Müslüm Durgun’la çeşitli eylemlere katılan İnan Aslan Durgun, önceki gün Tunceli Emniyet Müdürlüğüne gelerek teslim oldu. Babasının terörist arkadaşları tarafından boğularak öldürülmesinden sonra kaçmak için fırsat kolladığını belirten İnan Aslan Durgun, şunları söyledi:

Örgütte artık kimse kimseye güvenmiyor. Militanların çoğu kaçmak istiyor. Daha önce kazmaya teşebbüs ettiğimde yakaladılar. Yapılan yargılamadan sonra beni serbest bırakıp yine görev verdiler. Örgüt yok oluyor, herkes birbirinden kuşkulanıyor.

Geçen yıl Mart ayında örgüt içindeki hesaplaşma sonunda Tunceli, Bingöl ve Elazığ illerinden sorumlu DR. Baran kod adını kullanan Müslüm Durgun’un öldürülmesinden sonra, örgütün Avrupa temsilciliğince yapılan açıklamada intihar ettiği öne sürülmüştü. Durgun’un “Parti pratiğini hayata geçiremediğim için bu kararı aldım” yazılı bir not bıraktığı iddia edilmişti.

Müslüm Durgun PKK’nın 5. Kongresinde özel gündem maddesi olarak ele alındı ve hakkında “devrim şehidi” kararı çıktı. PKK’ya göre Durgun infaz edilmemiş, intihar etmişti. Örgüte göre Durgun’un intihar sebebi verdiği sözleri yerine getirmediği için duyduğu sorumluluğun yarattığı bunalımdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!