Sol İçi Şiddet

Dursun Karataş hizbinin Saldırıları

Devrimci Çözüm:
Dursun Karataş hizbinin Saldırıları
Devrimci Sol’un Yağan kanadı tarafından çıkartılan Devrimci Çözüm dergisinin 1 Haziran 1993 tarihli 1. sayısında Dursun Karataş taraftarlarınca 7 Mart 1993’den 20 Mayıs 1993’e kadar yapılan saldırıların bir bilançosu çıkartılmıştı. İşte Karataş taraftarlarınca Yağancılara yapılan saldırıyla ilgili Devrimci Çözüm dergisinde yazılanlar:
7 Mart ’93 Malatya: Bir bayan arkadaşımız devam ettiği dershanede 7 kişilik bir grubun saldırısına uğradı. Dershanede bulunan insanların müdahalesiyle saldırıdan yara almadan kurtuldu.
10 Mart ’93 İstanbul Üniversitesi: Ali Çağlayan 6 Mart şehitler ile ilgili anma yaptığı için dövüldü.
11 Mart ’93 Alibeyköy: DK hizbine bundan böyle tavır alacağını açıklayan Av. Fethiye Pekşen bir grup tarafından gözaltına alınmak istendi
12 Mart ’93 Avcılar: Ali Çağlayan’ın evine gelen bir grup tarafından dışarı çağrıldı. “Ben bir şerefsizim, ben bir köpeğim” demesi için işkence yapılarak dövüldü. Elleri yere açtırılıp üzerinde topukla dönülerek ezildi ve bir dişi kırıldı.
15 Mart ’93 Esenler: İsmet Nurten Ercan’ın evine gelen bir grup “3 Mart kararları”nı okudu, tehdit ederek ayrıldı.
15 Mart ’93 Malatya: Bir arkadaşımız gözaltına alındı. Baskı ve tehditle kendisine “özeleştiri” yazdırıldı ve ancak bu şekilde serbest bırakıldı.
18 Mart 1993 Sağmalcılar: 6 Mart operasyonunda tutuklanan arkadaşlarımız cezaevinde gözaltına alındı. Avukat ve aile görüşüne dahi çıkartılmadı.
18 Mart ’93 Esenler: İsmet Ercan, özeleştiri verip sessizce bir kenara oturmadığı taktirde vücudunda kırılmadık kemik bırakılmayacağı şeklinde tehdit edildi.
18 Mart ’93 Küçükarmutlu: Halktan bir insan olan Mehmet Doğan’ın evi basıldı. Evde misafir bulunan bir arkadaşımız işkence yapılarak dövüldü. Saldırıda arkadaşımız, kol ve bacakları tornavida ve şişlerle delinerek, kafası 4 yerinden kırılarak ve sırtından 30 demir çubuk darbesi alarak ağır şekilde yaralandı. Ayrıca ev halkından içlerinde 60 yaşındaki Hüseyin Doğan’ın da bulunduğu üç kişi yaralandı. Saldırganlar yaralı arkadaşlarını, demir çubuk ve sopalarını bırakarak birkaç el ateş ederek kaçtılar.
19 Mart 1993 Küçükarmutlu: M. D’nin evine saldırıdan haberdar olan bir grup aile ve arkadaşımız olay yerine giderek duruma müdahale ettiler. Yaralılar doktora götürülüp tedavileri yaptırıldı. Yaralı saldırgan da tedavi ettirildi, kendi isteği üzerine arabayla istediği yere bırakıldı. Aynı gün akşam M. D’nin evine ikinci saldırı gerçekleşti. Saldırganlar içlerinde 60 yaşındaki Hüseyin Doğan’ın da bulunduğu ev halkından üç kişiyi ağır şekilde yaraladılar. M. D’nin evine molotof kokteyli atıldı ve tüm eşyaları tahrip edildi ve ev kundaklandı, evi ikinci kez basılmış ve ev halkı dayaktan geçirilmiş, evdeki tüm eşyalar tahrip edilmiş ve ev kundaklanmıştır.
19 Mart 1993 Esenler: İsmet ve Nurten Ercan’ın evine gelen 810 kişilik bir grup, devrimciliği bırakmayı kabul etmeleri halinde kendilerini yurtdışına gönderecekleri aksi halde kırılmadık kemikleri kalmayacağını söyleyerek silahla tehditte bulundular. Bu günden itibaren 3 gün evin çevresinde silahlı bir şekilde dolaştılar, silahlarını gösterip havaya ateş ettiler. İsmet Nurten Ercan olayın tırmanmaması için evlerini terk ettiler.
23 Mart Hisarüstü: İkisi silahlı 12 kişi tarafından Özgür–Der’li ailelerimizden Saniye GÜZEL’in evi basıldı. Evin çevresini saran saldırganlar silahlı tehditlerde bulundular. Komşuların dışarıya birikmesi ve tepki göstermesi üzerine saldırganlar herhangi bir maddi bir hasar vermeden çekip gittiler.
25 Mart 1993 Cerrahpaşa: 24 Mart operasyonunda katledilen şehitlerin cenazesi ile ilgilenmek üzere morg önüne giden şehit ailelerimizden Bakiye ELİUYGUN, Nevin YAĞAN ve Özgür–Der’li ailelerimizden Saniye GÜZEL morg önünde hakaret ve tehdide maruz kaldılar.
26 Mart 1993 Aksaray: 24 Mart operasyonunda katledilen şehitlerin cenaze törenleri ile ilgilenmek üzere HEP il binasına giden Av. Fethiye Pekşen saldırıya uğradı, dövüldü, elleri, ayakları ve ağzı bağlanarak çatıda bir yere kapatılarak gözaltında tutuldu. Durumu fark eden HEP il yöneticilerinin müdahalesiyle saldırganların elinden alındı. Saldırganlar bu tutumları dolayısıyla HEP il yönetimin tehdit ettiler.
27 Mart 1993 Malatya: Bir arkadaşımızın evi basıldı ve eşinin de yanında saldırıya uğradı.
29 Mart 1993 Malatya: Daha önce saldırıya uğrayan bir bayan arkadaşımız ikinci kez 7 kişilik bir grubun saldırısına uğradı.
30 Mart 1993 Sağmalcılar: 6 Mart operasyonunda tutuklanan ve avukatları Fethiye Pekşen ile görüşmesi cezaevi komitesince engellenen insanlarla ilgili bir grup devrimci demokrat avukat siyasi temsilciler konseyi ile görüşüp diyalog kurmasına ve Av. Fethiye Pekşen’in müvekkilleri ile görüşmesinin sağlanmasına yardımcı olmak istediler. Avukatlar konseydeki KT yanlısı DS temsilcisi tarafından “Fethiye suçludur, şu anda siz de suç işliyorsunuz” vs. denilerek tehdit edildiler.
31 Mart 1993 Aksaray: Ali Çağlayan yolda yürürken saldırıya uğradı ve dövüldü.
31 Mart ’93 Aksaray: Çağdaş Hukukçular Derneği girişinde Av. Fethiye Pekşen’e saldıran bir grup gözaltına almak istedi. Gürültüleri duyup dernekten çıkan avukatların müdahalesiyle Av. Fethiye Pekşen saldırganların elinden alınıp derneğe girmesi sağlandı ve yine avukatlar eşliğinde dernekten ayrılabildi.
7 Nisan 1993 Beyazıt: Öğrenci gençlikten arkadaşlarımız Erol ÇAN ve Nurcan GÜZEL bir fotokopi dükkanında saldırıya uğrayarak dövüldüler, belgeleri ellerinden alındı, fotokopi makineleri tahrip edildi.
9 Nisan ’93 Bakırköy: Av. Fethiye Pekşen’in evi silahlı 4 kişi tarafından basıldı. Kapıyı kırarak içeri giren saldırganlar silah tehdidi ile Av. Fethiye Pekşen’i gözaltına almak istedi. Karşı çıkan evde bulunan insanların beynine silah dayandı. Tüm tehditlere rağmen gözaltı girişiminin başarılı olamayacağını anlayan saldırganlar olaydan haberdar olan bir arkadaşımızın yardım getirmesiyle üzerine alelacele evdeki insanlara saldırıp ağır yaralayacak şekilde döverek kaçtılar. Saldırıda 4 kişi yaralandı.
9 Nisan ’93 Bağcılar: Biri bayan iki arkadaşımız silahlı bir grup tarafından çembere alınarak kovalandı, üzerlerine ateş açıldı.
10 Nisan ’93 Beşiktaş: Öğrenci gençlikten Gülcan Güzel tartışmak istendiği belirtilerek bir kafeteryaya görüşmeye davet edildi. Arkadaşımız gittiği kafeteryada 67 kişilik bir grubun saldırısına uğradı, burun kemiği kırıldı, kafeteryada bulunan insanların müdahalesiyle saldırganların elinden alınarak bir hastaneye kaldırıldı.
22 Nisan ’93 Gazi Mahallesi: Ercan Temelli ve Muammer Aydın kaldıkları evi basan silahlı bir grup tarafından katledildiler. Ercan Temelli’yi yatağından doğrulmaya dahi fırsat vermeden yatakta, Muammer Aydın’ı ise yere yatırıp ensesinden tek kurşunla infaz eden saldırganlar önce gazeteleri arayıp eylemin Gazi Milislerince gerçekleştirildiğini ve Ercan ve Muammer’in darbeci oldukları için cezalandırıldığını, İsmail … isimli darbecinin ise bu seferlik ellerinden kurtulduğunu belirterek eylemi “D. S. Önderlik” adına üstlendiler. Eylemin geniş halk kitlelerinde nefret ve öfke yaratası üzerine ertesi gün bir bildiri çıkartan “önderlik”; öldürmek için değil tartışmak için girildiğini ancak kendilerine pusu kurulduğu ve çıkan çatışmada Ercan ve Muammer’in öldüğünü(!) açıkladı.
24 Nisan ’93 Hisariçi: Özgür–Der’li ailelerimizden Saniye GÜZEL’in evi silahlı 12 kişi tarafından basıldı. Kapıyı kırarak içeri giren saldırganlar Saniye GÜZEL’i dövüp, evdeki tüm eşyaları kırıp tahrik ettiler. Daha sonra ev ateşe verildi ancak Saniye GÜZEL’in evden çıkmaması ve “evimi benimle birlikte yakarsınız” demesi üzerine saldırganlar alevleri söndürüp gittiler.
26 Nisan ’93 Gazi Mahallesi: Mahalledeki tüm evleri dolaşan DK’cılar halkı Muammer’in cenazesine gitmemesi için tehdit etti ve aynı gün kaldırılacak olan İ. Yalçın’ın cenazesine çağırdı. Muammer’in cenazesine gidilmemesi için kendilerine baskı yapılmasına tepki gösteren Gazi Mahallesi halkı İ. Yalçın’ın cenazesine katılmadı.
1 Mayıs ’93 Berlin: Avrupa’daki sol gruplar tarafından tecrit edilen ve 1 Mayıs’a alınmayan DK’cılar, arkadaşlarımızın 1 Mayıs kutlamalarına gitmesini fırsat bilerek Berlin’deki derneğimizi bastılar ve işgal ettiler. Diğer sol grupların da müdahalesiyle işgalciler dernekten çıkmaya ikna edilmeye çalışıldı ve şiddete başvurmamaya çağrıldı. Ancak saldırganlar cop ve sopalarla derneğin önünde biriken arkadaşlarımıza saldırdı. Sol grupların temsilcilerinin arkadaşlarımız yanında bulunmasına dahi aldırış etmeyen grup hedef gözeterek ateş etmeye başladı ve silahı dahi bulunmayan Ercan ŞAKAR’’ katletti. Olaydan sonra bir açıklama yapan DK, olaydan olayları tersyüz ederek kamuoyuna aktardı, suçlarını inkar etti ve TKP/ML sorumlusunu da tanık gösterdi. Daha sonra bir açıklama yapan TMP/ML Avrupa örgütlülüğü olayın gerçek yüzünü kamuoyuna anlattı. DK’nın yalanlarını açığa çıkardı ve saldırıyı kınadı.
11 Mayıs ’93 Esenler: Bir yakınlarının evine uğrayan İsmet Nurten Ercan saldırıya uğradılar. Evin çevresini saran saldırganlar ev halkı ve mahalle sakinleri tarafından uzaklaştırıldı. İsmet Nurten Ercan halkın oluşturduğu güvenlik çemberi altında evden çıkartılarak güvenli bir yere gönderildi.
16 Mayıs ’93 Sağmalcılar: Hareketimizin sorunlarının DK yapılanması içinde çözülmesinin mümkün olmadığını belirterek koğuştan ayrılmak isteyen ve içlerinde henüz hareketimizin yaşadığı sorunlarda kendisini taraf olarak dahi görmeyen insanların da bulunduğu 7 arkadaşımız DK hizbine tavır aldıkları ve koğuştan ayrılmak istedikleri için içlerinden 5’i ağır yaralanacak şekilde dövülerek kan revan içinde, “bunlar siyasi değil, bunlarla bizim işimiz bitti, bunları döver misiniz, söver misini, sürgün mü edersiniz, ne yaparsanız yapın” denilerek 7 arkadaşımız da cezaevi idaresine teslim edildiler. Konseydeki diğer siyasi temsilcilerin ve avukatların durumdan haberdar olmasıyla arkadaşlarımızın bir başka cezaevine gönderilmesi engellendi ve C üstü 3. Koğuşa alınmaları sağlandı.
19 Mayıs ’93 Malatya: Bir arkadaşımızı arabayla takibe alan DK’cılar kendileri için uygun gördükleri bir anda saldırarak dövmüşler, bacaklarını sakatlamışlardır.
20 Mayıs ’93 Altınşehir: Mahallede dağıtılan bildirilerimizi alıp okudukları için halktan 4 insan demir çubuk ve sopalarla dövüldü, şişlendi ve ağır şekilde yaralandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!