Türk Solu Örgüt İçi İnfaz

Emrah Sarıtaş ve Engin Topal da İnfazdan Kaçamadı

İki Lise Öğrencisi Emrah Sarıtaş ve Engin Topal da DHKP–C’nin İnfaz timlerinden kurtulamadı.

Yasa dışı sol örgütlerin infaz fırtınası durmak bilmiyordu. Siyasi infazlarla hunhar cinayetler birbirini izliyordu. bu kez 18 ve 19 yaşlarındaki iki liseli genç örgütlerin tuzağına düşmüş kurtulmak isterlerken kurtulamamışlardı. Bu iki gençten biri Alibeyköy Lisesi son sınıf öğrencisi Emrah Sarıtaş ve Maçka Endüstri Meslek lisesini yeni bitiren Engin Topal’dı. İki genç İstanbul Güzeltepe’de yolda yürürken 2 Ağustos 1995 günü zorla siyah bir mersedese bindirilmiş daha sonra Alibeyköy’de Kız Kur’an Kursunun arkasındaki boş arazide kurşunlanmış olarak cesetleri bulunmuştu. Her iki gencin öldürülmesini gazeteleri arayan iki sol örgüt üstlenmişti. Biri TİKB diğeri ise DHKP–C idi. 4 Ağustos 1995 tarihli Sabah gazetesinde infaz edilen iki gençle ilgili manşetten şu haber verilmekteydi:

DHKP-C militanları Alibeyköy’de örgüt faaliyetlerine katılmayı reddeden lise öğrencileri Emrah Sarıtaş ve Engin Topal’ı Alibeyköy Merkez Mahallesindeki evlerinin önünden arabaya bindirilip kaçırıldıktan sonra Silahdarağa Mehmet Akif Ersoy Caddesinde bulunan Kur’an Kursu’nun arkasındaki boş arsada kafalarına sıktıkları kurşunlarla öldürdüler.

Her iki öğrencinin DHKP-C sempatizanı oldukları, devrimci görüşe sempati duydukları, ailesi ve yakınlarınca bilinmekteydi. Fakat bu öğrenciler sempati duymakla birlikte örgütün yasadışı illegal faaliyetlerine katılmayı reddetmişlerdi. Örgüt mensuplarının kendilerine yönelik baskılarına karşı çıkarak sadece sempatizan düzeyinde kalmak istediklerini belirtmişlerdi. Her iki gencin öldürülmeden önce DHKP-C Alibeyköy Mahalle Komitesinden tehdit telefonları aldığı, öldürüldükten sonra aileleri tarafından kamuoyuna açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!