Türk Solu Örgüt İçi İnfaz

Fatma Özyurt ve İbrahim Sertel de infaz edildi

İki DHKP–C’li militanı Fatma Özyurt ve İbrahim Sertel de örgüte ihanet suçundan cezaevinde infaz edildi.

Ankara Ulucanlar Merkez Kapalı cezaevinde DHKP–C örgütüne üye olmak suçundan tutuklu bulunan Fatma Özyurt 22 Ekim 1996 günü kaldığı koğuşta, aynı davadan yargılandığı bayan arkadaşları tarafından sabaha karşı boğularak öldürüldü. Cinayeti koğuşta bulunan DHKP–C davasından sanık kadınlar üstlendi. DHKP–C Davasında üç yıl hapis cezasına çarptırılan Özyurt Ankara’da da aynı örgütün bir başka davasıyla ilgili olarak yargılanıyordu. İtirafçılıkla suçlanarak öldürülen Özyurt’un Afyon cezaevinde bulunan kardeşi yine kendisi gibi DHKP–C mensubu olan Songül Özyurt’ta sabaha karşı yine örgüt mensubu arkadaşları tarafından öldürülmek istenmiş ancak cezaevi müdürlüğünün aldığı önlem sayesinde kurtarılmıştı.

Bir başka infaz da Fatma Özyurt’un öldürülmesinden bir gün sonra bu sefer İzmir’de Buca cezaevinde gerçekleşti. DHKP–C mensuplarından İbrahim Sertel itirafçılık ve işbirlikçilik suçundan örgütün aldığı infaz kararıyla 23 Ekim 1996 günü sabah saat 08:20’de Buca cezaevinde aynı davadan yargılandığı arkadaşları tarafından infaz edildi.

DHKP–C iki mensubu hakkında vermiş olduğu infaz kararını 2 Kasım 1996 tarihli Kurtuluş gazetesinde yer alan şu açıklamasıyla duyurdu. İşte DHKC imzalı açıklama:

Fatma Özyurt: Düşmanın eline geçtiği andan itibaren işbirliği yapmış ve kısa sürede cezaevinden çıkarılacağı sözünü polisten alarak cezaevinde de polise sürekli bilgi vermeyi taahhüt etmiştir. İşbirlikçiliğine cezaevinde de devam ederek zarar vermiş ve bu ihanetini son ana kadar sürdürmüştür. Devrimci adalete sığınmamış ve sorgulanmasında işbirlikçiliğini itiraf etmesine rağmen, cezalandırıldığı 22 Ekim sabahına kadar düşman faaliyetini sürdürmüştür.

Fatma Özyurt’la ilgili bir çok insanın sorgulaması kendisinin itirafları ve Partiye, halka verdiği zararlar dikkate alınarak ağır suç işlediği kararına varılmış ve ölüm cezası 22 Ekim 1996 günü saat; 11. 30’da Ankara Merkez Kapalı Cezaevi’nde uygulanmıştır.

İbrahim Sertel: Düşman tarafından yakalandığında düşmanın işbirliği tekliflerini kabul etti. İşbirliğine rağmen, polis tarafından direnmiş senaryosu ile cezaevine gönderildi. Direnişçi kişiliği ile daha sorumlu görevler alması ve daha çok bilgi vermesi amaçlandı. Ama O’nun direnişçi görünümü ile yaşamı hiçbir zaman uyumlu olmadı. Bunun için şaibeli ve gözlem altında tutulması gereken birisi oldu. Hiçbir zaman etkin bir görev almamasına karşın cezaevi yaşamı içerisinde bildiği sezdiği birçok bilgiyi düşmana verdi.

Sorgulamasında bütün yaşamı boyunca her türlü değere ihanet etmiş kişiliksiz, çürümüş yapısı ve tüm ihanetlerini itiraf etti.

İşlediği işbirlikçilik suçu ağır suç olduğundan, 23 Ekim 1996 günü saat 08. 20’de Buca Cezaevi’nde ölüm cezası yerine getirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!