FKF/DEV-GENÇ

FKF 2. Kongresi MDD ve SD’cilerin Çatışmasına Sahne Oldu.

FKF 2. Kongresi MDD ve SD’cilerin Çatışmasına Sahne Oldu.

FKF 2. olağan Kongresine doğru yol alırken sol harekette saflaşmalar kendini gösterecekti. TİP içinde başlayan MDD–SD tartışmaları FKF’lileri de derinden etkileyerek büyüyecekti.

TİP’e yönelik eleştiriler, en çok Mihri Belli’yi sevindirecekti. Bir de Mihri Belli’nin 1967’nin son ayında SBF’de verdiği konferansın özetinin de Türk Solu dergisinde yayınlanmasından sonra tutuklanmasıyla neredeyse Belli genç devrimciler üzerinde bir kahraman haline gelecekti. Zaten eski tüfeklerden biri olan Belli, gençlik yıllarında Türkiye komünist hareketine girmiş, birçok kez TKP davalarında yayınlanmış, karısı Sevim Belli’yle birlikte hapiste yatmıştı. Bu işleri iyi bilirdi.

FKF 2. Kongresi 23–24 Mart 1968 tarihinde Ankara’da yapıldı. Genel kurulda iki aday vardı, Salih Er ve Doğu Perinçek. Salih Er FKF’nin oluşumunda baştan beri rol almış SBF’de öğrenci olan devrimci bir gençti. Doğu Perinçek ise Hukuk Fakültesinde asistanlık yapan TİP bilim ve araştırma bürosu üyesi ve sıkı TİP’li olarak bilinen bir kişiydi. FKF’nin 2. Büyük Kongresi Adana’da yayınlanmakta olan “Proleter” isimli dergide Nazım Hikmet’in “Kerem Gibi” isimli şiirini yayınladığı için 142. maddeye aykırı hareket ettiği gerekçesiyle tutuklanan genel başkanları İzzet Ararat’ın tutuklu olduğu bir zamanda toplanmıştı. Ararat’ın tutuklanmasından bir gün sonra FKF kongresi yapılacaktı. Kongrenin birinci günü kongre başkanlığına 90 oy alan Osman Saffet Ararat seçilirken, Doğu Perinçek ise ancak 40 oy almıştı. Kongreyi TİP genel başkanı Mehmet Ali Aybar’la İstanbul Milletvekili Sadun Aren de izlemişti.

2. gün toplanan GYK, FKF başkanlığına tek dereceli sistem ile 1. gün divan başkanlığını kaybeden TİP bilim ve araştırma bürosu üyesi asistan Doğu Perinçek’i seçer. Salih Er ve Mihri Belli’nin adayı olarak adı geçen Atilla Sarp aday olmadılar. Aybar–Boran kanadının adayı olan Perinçek’in genel başkanlığa geldiği kurultayda FKF, MYK üyeliklerine; Ömer Özerturgut, Adnan Altıparmak, Gün Zileli, Ruhi Koç, Gülhan Germenyan, Ahmet Kozat, Erkem Öztürkler, Yavuz Tarakçıoğlu seçildiler. İstanbul Sekreterliğine de çoğunluk oyuyla yine Veysi Sarısözen getirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!