Hocacılar-Moskovacılar Çatışması

HALKIN KURTULUŞU– TSİP ÇATIŞMASI

HALKIN KURTULUŞU– TSİP ÇATIŞMASI

 

Genç Sosyalist: “Şefik Epözdemir Burjuvaziye Hizmet eden Maocular tarafından Öldürülmüştür.”

26 Kasım 1976 günü Halkın Kurtuluş’u taraftarı İsmail Gökhan Edge Diyarbakır’da polis sorgusundan sonra ölü bulundu. Maocu gruplar İsmail Gökhan Edge’nin polis tarafından işkenceyle öldürüldüğünü öne sürerek Edge’nin ölümüyle ilgili polisi ve iktidarı kınayan protesto gösterileri yaptılar. 10 Aralık 1976 günü Edge’nin cenaze töreni sırasında Halkın Kurtuluşu grubunun öncülüğündeki diğer gruplar toplu halde “Ne Amerika, ne Rusya” “Kahrolsun Faşizm” “Sosyal Faşizm” sloganları attılar. Burada devrim andı içen grup Sovyetler Birliği’ni de eleştiren sloganlar ve bildiriler dağıtması üzerine cenaze törenine katılan Moskova yanlısı sol gruplar Maocu gruplara müdahale etti. Bunun üzerine meydana gelen çatışmada Diyarbakır Fen Fakültesi öğrenci derneği başkanı Moskova yanlısı TSİP taraftarı Şefik Epözdemir adlı öğretmen öldürüldü. Şefik Epözdemir’in öldürülmesinden Moskova yanlısı gruplar Maocu olarak nitelendirdikleri sol grupları suçladılar. TSİP’in gençlik örgütü Sosyalist Gençlik Birliği’nin (SGB) yayın organı Genç Sosyalist adlı derginin 1 Ocak 1976 tarihli 8’inci sayısında Şefik Epözdemir’in öldürülmesiyle ilgili şu haber yer almıştır:

Dünyanın her yanında olduğu gibi ülkemizde de, Maocu bozguncular karşı–devrime hizmet ediyorlar. Her olayda bunu kanıtlıyorlar.

Son olarak, Diyarbakır’da bunun en açık örneğini vermişlerdir. Diyarbakır Üniversitesi Fen Fakültesi öğrenci Derneği Başkanı Şefik Epözdemir arkadaşın ölümüne sebep olmuşlardır.

Olay, polisler tarafından işkence altında tutularak öldürülen İsmail Gökhan Edge’nin cenaze töreni sırasında meydana gelmiştir. Daha, cenaze Tıp Fakültesi Hastanesindeki morgun önünden alınmadan, slogan tartışması başlamıştır. İlerici devrimci ve sosyalist arkadaşların o andaki durum için saptadıkları ve gerçekten halka mal olacak olan sloganlara, Maocular karşı çıkmışlardır. Maocuların karşı çıktıkları sloganlar; “Katil polis”, “Katil iktidar”, “Kahrolsun faşizm”, “Hükümet istifa” vb. idi. Maocular bu sloganları atmayacaklarını, bunların yerine kendi anti–komünist, devrim düşmanı “Ne Amerika, Ne Rusya; Kahrolsun faşistler”, “sosyal faşistler” sloganlarını bağıracaklarını söylemişlerdir. Morgun önündeki slogan tartışması iki, üç saat kadar devam etmiş, bu kadar süren itişmeli kakışmalı tartışmadan sonra üç bin kişilik bir kalabalık ile cenaze morgun önünden alınmış ve törenin biteceği yere kadar bir kargaşalık ve düzensizlik içerisinde gelinmiştir. Burada bir minibüsün üzerinde mikrofonla konuşan bir Maocu bozguncu ant içmek istemiş ve ant içinde “Emperyalizme, sosyal emperyalizme;… faşizme ve sosyal faşizme karşı mücadele edeceğimize…” derken dernek başkanı arkadaşımız Şefik Epözdemir müdahale etmek istemiş, bunun üzerine minibüs üzerinde bulunan birkaç Maocu tarafından tartaklanarak aşağı atılmıştır. Arkadaşımız önce arkadaki bir minibüse kafasını çarpmış, daha sonra yere çakılmış ve hareketsiz kalmıştır. Anında hastaneye kaldırılmasına ve bütün tıbbi müdahalelere rağmen arkadaşımız kurtulamayarak ölmüştür.

Bu olay üzerine, Diyarbakır’daki yüksek okullar, 13 Aralık pazartesi gününü yas ilan ederek bir günlük boykot yapmaya ve bundan sonra Maoculuğa karşı kesin tavır almaya karar vermişlerdir.

Artık her geçen gün daha iyi anlaşılmaktadır ki, Maoculuk karşı–devrimin hizmetinde burjuvazinin yedek gücüdür. Burjuvazinin daha fazla devrimciler içinde cirit atmasına müsaade edilmeyecektir artık. Maoculuk demokratik hareketten tecrit edilecektir.

Kahrolsun uluslararası gericiliğin ve emperyalizmin hizmetinde olan Maoculuk!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!