Türk Solu Örgüt İçi İnfaz

İlyas Aydın’ı Teslim Töre Mi Öldürttü.

Yzb. İlyas Aydın Filistin’de Teslim Töre grubu tarafından ajan provokatörlük suçlamasıyla öldürüldü.

İlyas Aydın Malatya bölgesinde örgütün ilişkilerini kullanarak bazı örgüt mensuplarının yardımıyla Ortadoğu bölgesine geçer. Buradan Mahir Çayan’ın eşi Gülten Çayan’a bir mektup yazarak örgüt mensuplarının bir kısmının Ortadoğu bölgesine gelerek burada askerî ve ideolojik eğitimden geçirildikten sonra Türkiye’de çeşitli büyük eylemler yapılmasının örgütü tekrar dirilteceğini söylüyordu. Mektup Gülten Çayan’a ulaşmıştı. Fakat bu mektuptan bir süre sonra THKO mensuplarından Teslim Töre grubunun İlyas Aydın’ı bulduk ve sorguladık, ajan olduğunu itiraf etti. Konuşulanları banda aldık şeklinde bir haber ile beraber İlyas Aydın’ın sorgulandığı sıradaki ses bantları Gülten Çayan’a ulaşır. Ses bandı Gülten Çayan’ın arkadaşları tarafından dinlenir. Bu hadiseden kısa bir süre sonra Teslim Töre grubu tarafından Gülten Çayan’a İlyas Aydın’ın infaz haberi iletilir.

Harbiye’ye büyük ideallerle giren, yüzbaşı rütbesine kadar yükselen, gelecekte Genelkurmayda üst düzey bir komutan olması hayalleri kuran, İlyas Aydın’ın sonu yasadışı bir örgütle kurduğu ilişki neticesinde Ortadoğu’nun terör bataklığında hazin bir ölüm olacaktı.

Yzb. İlyas Aydın ölümü ile sonuçlanan olayla ilgili olarak Hürriyet gazetesinin 25 Ocak 1975 tarihli haberi de aynen şöyleydi:

İsrail’in Başkonsolosu Elrom’un kaçırılıp öldürülmesine karıştığı içi hakkında tutuklama kararı verilen ve emniyet makamlarınca aranırken, El–Fetih’e kaçan yüzbaşı İlyas Aydın orada, ‘Polis ajanı’ olduğu iddiasıyla, Türk Halk Kurtuluş Ordusu mensupları tarafından yargılanmış ve yine bir kaçak olan Teslim Töre ile arkadaşları tarafından kurşuna dizilerek idam edilmiştir.

İlyas Aydın, Doğu ve Güneydoğu bölgesinde faaliyetlerini sürdürürken izi bulunmuş ve yakalanacağını anlayınca Suriye topraklarına geçerek El–Fetih örgütüne katılmıştır.

İlyas Aydın, El–Fetih’te komando eğitimi görürken, Mahir Çayan, eşi Gülten Çayan aracılığıyla arkadaşlarına birkaç mektup göndererek, ‘İlyas Aydın’ın polis ajanı olduğunu’ bildirmiştir. Bu mektuplar, yine polis tarafından aranmakta olan Teslim Töre tarafından gizlice El–Fetih’e götürülmüştür.

Teslim Töre, El–Fetih’te bulunan Türk Halk Kurtuluş Ordusu mensuplarını toplamış ve Çayan’ın mektubunu okumuştur. Bunun üzerine El–Fetih’teki Türkler, ‘İhtilal Mahkemesi’ kurarak, yüzbaşı İlyas Aydın’ı yargılamışlar ve Çayan’ın dediği gibi, ‘İlyas Aydın’ın polis ajanı olduğu’ sonucuna vararak, idamına karar vermişlerdir. Karar, Teslim Töre ve arkadaşları tarafından kurşuna dizilmek suretiyle Suriye’de infaz edilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!