Türk Solu Örgüt İçi İnfaz

İsmail Tuncer Bağdatlıoğlu’nun Kadıköy’deki bürosundaki infazı

DHKP–C’nin legal yayın organı Mücadele adlı derginin yazarlarından ve örgütün önde gelen isimlerinden İsmail Tuncer Bağdatlıoğlu’nun Kadıköy’deki bürosundaki infazı.

Dev–Sol’un 12 Eylül öncesi Paşa güven’e bağlı olarak yurtdışı komitesinde çalışan kişilerden biride İsmail Tuncer Bağdatlıoğlu’ydu. Bağdatlıoğlu, Devrimci Sol’un yurtdışındaki çalışmaları başta olmak üzere, her türlü ideolojik ve politik çalışmaların içerisinde de yer almıştı. 1990 yılından itibaren önce 15 günlük sonra haftalık olarak yayınlanan “Mücadele” adlı Dev–Sol’un yayın organında “Politikada Bu Hafta” adlı köşede her hafta yazılar yazan örgütün çeşitli konularla ilgili görüşlerini sempatizanlarına ve mensuplarına ulaştıran Diş Hekimi Tuncer Bağdatlıoğlu 13 Kasım 1995 günü Kadıköy’deki bürosunda öldürüldü.

Diş Hekimi Bağdatlıoğlu Dev–Sol’un ikiye bölündüğü 1992–1993 döneminde Dursun Karataş safında yer almıştı. Darbeci olarak suçladıkları Bedri Yağan grubuna karşı verilen mücadelede önemli görevler üstlenmişti. Mesela Dursun Karataş’ın elinde kalan Mücadele adlı haftalık gazetede sürekli Bedri Yağan grubunu “Darbeci Kontra çetesi” olarak suçlayan yazılar yazmış örgüt kadrolarına Yağan grubuna karşı izlenecek siyasetler noktasında yol göstermişti. Dev-Sol’un teorisyelerinden Bağdatlıoğlu, örgütü DHKP-C’nin 14 Kasım 1995 tarihli 20. açıklamasında  “işbirlikçi” suçlamasıyla infaz edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!