27 Mayıs’dan 12 Eylül’e

İstanbul Radyoevi’nde Özel Program

İSTANBUL RADYOEVİ’NDE ÖZEL PROGRAM

1960 İhtilali’nde İstanbul Radyoevi Müdürü Yarbay Kenan’dı. (Soyadını hatırlayamıyorum) İstanbul Radyoevi Müdür Yardımcısı da Hava Yzb. İlyas Albayrak’tı. Bir gün İlyas Albayrak’a rica ettim:
— İlyas 15 günde bir radyoda özel günler yapılıyor. Bu özel günlere programlara hatırlı insanlar çağırılıyor. Sizden rica ediyorum. İstanbul’un o tenha sokaklarından, yoksul muhitlerinden insanları da bu programa davet edin. Böylece adaleti yerine getirmiş olalım.
İlyas Albayrak bu söylediklerimi yaptı. Kendisine ilaveten şunları da söylemiştim:
— Şayet mahallelerden vatandaşlarımız radyoevine ulaşmak için vasıta zorluğu çekerlerse oralara askeri vasıtalar gönderelim.
Nihayet dediğim tarzda vatandaşlarımız bu özel programa davet edilmişler. Bundan sonrasını İlyas Albayrak’tan dinliyoruz:
— Ses sanatkarları kendilerine mahsus yere gittiler, sanatlarını icra edecekler. İlk giden koşa koşa geri geldi ve bana dedi ki: “Yüzbaşım radyoevi salonu çapulcular tarafından işgal edilmiş haberiniz yok mu?” Ben de hayretimi belirterek: “Gel beraberce bakalım” deyip salona gittik. Salonda kabak çekirdeği yiyen, sakız çiğneyen, şalvarlı, kasketli, başörtülü kadın, erkek, genç, ihtiyar kalabalığı beraberce gördük. Kendisine sordum: “Hani işgalciler nerede?” O sanatkar bana dönerek “Görmüyor musunuz efendim, işte karşınızdalar.” Ben kendisine cevap verdim: “Hanımefendi onlar çapulcu ve işgalci değildirler. Anadolu’nun cefakar ve vefakar evlatlarıdır. Lütfen sanatınızı icra edin.” O gün sanat icra edecek olan kadın ve erkek hepsinin hali birincisi gibiydi. Çünkü her biri gerçek Anadolu halkının arasına ilk defa giriyorlardı.
Bu ilginç hadise halkımızın aydınlar tarafından tanınmadığına dair çok çarpıcı bir örnektir. Yine bir başka olay:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!