Yeşil

Kimdir Bu Yeşil?

Kimdir Bu Yeşil?

Sakallı, Hacı, Terminatör, Ahmet DEMİR, Metin ATMACA, Ahmet Yeşil, Mehmet KIRMIZI, Hasan TANRIKULU adlarıyla da tanınan Yeşil Kod Mahmut Yıldırım, 1953 yılında Bingöl, Solhan’da, Yenidal (Asmakaya) köyünde, baba Salih ve anne Derdi’den dünyaya gelmişti.

Çocukluğunu Elazığ’da geçirdi. Babası çiftçi olan Yeşil çocukluğunu şöyle anlatıyor;

“Rahmetli babam çiftçiydi, arazileri filan vardı. Yani durumumuz iyiydi. Babam bana, rahmetli dedemin Rus Harbinde vuruluşunu anlatırdı. 8 kurşunla yaralanmış. Babam o zaman 8-9 yaşlarındaymış. O zaman doktor yokmuş, kocakarı ilaçlarıyla yaşamış. Çektiği acıları öyle anlatırdı. Küçük bir çocuktum, daha okula filan başlamamıştım. Sokakta oynarken aklıma gelirdi, ah şu Ruslar gelse de bir tanesini haklasam. Böyle bir duygu vardı bende. Sonra okula başladım, tarihe merakım oldu, bende bir Rus kini oluştu. İlkokulda bir hocamız vardı, bize muazzam bir bayrak sevgisi aşıladı. Yani ben belli bir tarihte ülkücü olan bir adam değilim. Doğarken öyle gelmişim işte.. Ondan sonra sağ-sol davası çıktı. Bu sol nedir dedik, dediler bunlar Rus. Kinim gittikçe attı. Ondan sonra başladık duvarlara yazı yazmaya. Elazığ’da ilk duvarlara yazı yazan adam benim. İşte böyle başladı.”

İmam Hatip Lisesi mezunudur. 1973 yılında Bingöl`ün Genç ilçesi Jandarma Komutanlığı ile ve MİT Tatvan Bölge Müdürlüğü ile çalıştı. 1974 Yılında askere gitmiş ve Kıbrıs Barış Harekatına katılmıştır. Kasım 1975’te askerden geldikten sonra Hizbullah Haraketi içine sızarak MİT için çalışmıştır. Yine aynı dönemlerde Milli Görüş hareketi içerisinde de MİT adına çalıştığı biliniyor.. 1977 yılında Etibank Ferro Krom tesisilerinde puantör olarak göreve başladı. İşlemleri 20938 sicil numarası üzerinden yapılıyordu.

 

Yeşil‘in MİT‘le ilişkisi 1989 yılı Mayıs ayında tamamen koptu.

Kontrol edilemeyen bir eleman olması, kendi başına hareket etmesi ve talimatlara uymaması, güvenlik güçleri arasında sürtüşmelere neden oluyordu.

MİT‘den ilişkisinin kesilmesi üzerine tekrar Jandarma ile çalışmaya başladı.

Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı‘nın emriyle, anılan komutanlık adına, Nazimiye ve Ovacık bölgelerinde istihbari bilgiler toplamaya, güvenlik kuvvetleriyle birlikte uygulamalara katılmaya başladı.

Bu çalışmalar sırasında Tunceli bölgesinde deşifre olması üzerine Jandarma Asayiş Komutanı tarafından Diyarbakır‘a çekildi ve Jandarma Asayiş Komutanlığına bağlı olarak kırsal alanda, PKK ile mücadele etmeye başladı.

Yeşil, bu çalışmalar sırasında önemli operasyonlarda yer aldı, Asayiş ve İl Emniyet Komisyonu toplantılarına katıldı, Polis‘in İstihbarat ve Özel Harekat birimleriyle koordine etti, kendisine, silah, hüviyet, ve telsiz verildi.

Yani, Yeşil artık resmen, devletin bir güvenlik görevlisi olarak çalışıyordu. Halktan bazıları onu Türk ordusunun bir subayı, bazıları da “emekli albay” olarak biliyordu.

Yeşil, Diyarbakır döneminde Cem ERSEVER ile yakınlaştı ve birlikte bir çok operasyona girdiler.

Yeşil’in bu bölgedede deşifre olması ve taraflı basın organlarında adının bir çok failimeçhul ve haraç alma olayına karıştırılması üzerine Jandarma 1994 yılında, kendisini ailesi ile birlikte batıya, Ankara‘ya yolladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!