Yaşam

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Ansızın gelişen mide bulantılarının, türlü sebepleri vardır. Araç tutmasına bağlı mide bulantısı, gebelik nedeni ile gelişen mide bulantısı veya gıda zehirlenmesine bağlı mide bulantısı, kişiye oldukça zor anlar yaşatır. Aslında stresli geçen günün ilk etkisi, mideyedir. Midede ağrı, şişkinlik veya gaz oluşur. Bunun sonucunda ise mide bulantısı kaçınılmazdır. İlaç kullanmadan mide bulantısından kurtulmak ise evde bulunan bazı doğal ürünler ile oldukça kolay olur. Mide bulantısına iyi gelen doğal ürünler, şu şekilde sıralanabilir;

  • Mide şikâyetlerinde ilk tercih her zaman zencefildir. Sindirim sorunlarında oldukça etkili bir doğal ürün olan zencefil, mide asidini etkisiz kılmakta ve besinleri hızla bağırsaklara taşımakta oldukça etkili bir üründür. Mide bulantısında taze veya toz zencefil kullanmak mümkün. Taze zencefili çiğnemek gerekir. Toz zencefili ise bir miktar bal ile karıştırılarak aç karnına yutulduğunda, bulantıyı yok edecektir.
  • Mide bulantısından kurtulmanın diğer yolu ise elma sirkesini su ile seyreltmek ve içmektir. Fakat bir bardak suyun içine bir çorba kaşığı elma sirkesi yeterli olur. Fazlası hem mideyi daha fazla bulandırır hem mide ağrılarına yol açar.
  • Tarçın, diğer birçok faydasının yanında mide bulantıları içinde önerilir. Bir bardak sıcak suyun içine bir adet çubuk tarçın atıp içmek gerekir. Kan şekerini dengeler ve mide sorunlarını çözer.
  • Eski zamanlardan beri mide bulantısı için kullanılan diğer doğal bitki ise nanedir. Birkaç adet nane yaprağı, limon ile kaynatılarak çay hazırlanır. Nanenin içinde bulunan sedatin, midenin kasılmasını önler ve mide bulantılarını bastırır.
  • Mideyi alkalize etme etkisi bilinen karbonat sayesinde, mide bulantısından kurtulmak mümkündür. Bir çay bardağı suyun içine, bir tatlı kaşığı karbonat atmak ve içmek yeterli olur. Midede biriken gazı dışarı atacak ve mideyi rahatlatacaktır.

Yine eski zamanlardan beri kullanılan rezene, mide bulantısından kurtulmak için en sık kullanılan bitkiler arasında yer alır. Taze veya kurutulmuş rezeneyi, çay gibi demleyip içmek gerekir. Fakat içerisine tatlandırmak için şeker kullanmamak önemlidir. Gerek duyulduğunda bal ile tatlandırmak mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!