Muhsin Yazıcıoğlu önergesi AKP ve MHP tarafından reddedildi.

Muhsin Yazıcıoğlu önergesi AKP ve MHP tarafından reddedildi.

CHP’li Atilla Sertel’in ilk imzacısı olduğu önerge kimler tarafından reddedildi.

BBP lideri Mustafa Destici Muhsin Yazıcıoğlu ile ilgili önerge görüşülürken Meclis’e gelmedi.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel’in ilk imza sahibi olduğu Eski BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümü, Uğur Mumcu, Abdi İpekçi, Adnan Kahveci, Eşref Bitlis, Gaffar Okkan ve Hrant Dink gibi çok sayıda önemli ismin içinde yer aldığı faili meçhul cinayetlerin araştırılmasına ilişkin verdiği önerge reddedildi.

Önerge oylanırken Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici’nin Genel Kurul’da olmaması dikkat çekti. CHP grubunun önergesine İyi Parti ve HDP kabul oyu verirken  AKP ve MHP hayır oyu kullandı. 

İlk imza sahibi olarak önergeyle ilgili söz alan Sertel, “KİT Komisyonu’nda çıkan tartışmada AK Parti’li bir milletvekili, Cumhuriyet Halk Partisi’ni Muhsin Yazıcıoğlu’nun üzerinden siyaset yapmakla suçladı. Oysa biz siyasi gelenek olarak; sol, devrimci mücadelenin içinden gelen insanlar olarak, insanlara insanca yaklaşan insanlar olarak, siyaset yaparken ‘bizden, sizden’ diye ayırmadan ve bütün insanların yaşam hakkını savunarak, Muhsin Yazıcıoğlu’nun da ölüm nedeninin tam anlamıyla araştırılmadığını ortaya koymak için bu önergeyi verdim” dedi.

KİT Komisyonu’nda konuşan AKP Milletvekili’nin Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümüyle ilgili “FETÖ adına Ramazan Akyürek’in o dönemde İstihbarat Teşkilatının içinde olduğu ve helikopter kazasına ulaşılamamasının nedeninin bu kişiler olduğu” konusunda iddiada bulunduğunu belirten Sertel, şunları söyledi:

“Tabii ki 2011’de ya da 2013’te FETÖ ile AKP’nin arasında herhangi bir sorun olmadığı için, Ramazan Akyürek o dönemde Trabzon Emniyet Müdürü iken Hrant Dink’in faili meçhul cinayetiyle suçlandı. KİT Komisyonu üyesi AKP Milletvekili, Ramazan Akyürek’in rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopter kazasına geç ulaşılması konusunda da suçladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden bütün parti gruplarına sesleniyorum. Acaba bu AK Parti’li milletvekilinin söylediği doğru mu, gerçek mi? Bu cinayetlerin arkasında FETÖ terör örgütünün olduğunu söyleyen kişiye ve onun partisindeki arkadaşlara ve diğer partili gruplara sesleniyorum. Gelin, bu kazanın aydınlatılması için Meclis’in oy birliğiyle bir kez daha araştırma komisyonu kurulmasını kabul edelim. FETÖ terör örgütünün Hrant Dink’in vurulmasında, Muhsin Yazıcıoğlu’nun kazaya kurban gitmesinde ve diğer faili meçhullerde acaba dahli nedir, onu saptayalım.”

Sertel’in konuşmasının ardından önerge üzerine İyi Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu, HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül ve AKP İstanbul Milletvekili Abdullah Güler söz aldı. Konuşmaların ardından oylanan önerge, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

HP grubunun önergesine İYİ Parti ve HDP “Evet” oyu verirken, iddiaya göre Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Meclis Genel Kurulu’na önergenin oylanacağından haberi olmasına rağmen katılmadı. Bu durum eleştiri konusu oldu.

“BİR ÇALIŞMA VAR” AÇIKLAMASI

Mustafa Destici önerge üzerine öğlen saatlerinde yaptığı konuşmada, Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümünün zaten araştırıldığını belirtti.

Destici, HDP’nin önergeye destek vermesini eleştirerek, “Bu hususla ilgili, Meclis araştırması komisyonunun tekrar kurulmasıyla ilgili bizim avukatlarımızla birlikte yaptığımız bir çalışma var. Yine, ben inanıyorum ki Ak Parti, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve İYİ Parti gruplarının oluruyla bu komisyon kurulacaktır. Dolayısıyla PKK’nın siyasi sözcülerinin haddi de değildir ve onlar geçmişte de olmamıştır, bundan sonra da olmayacaktır” dedi.

Destici’nin böyle söylemesi üzerine de HDP Parti Sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, “Bu işi bu kadar kişiselleştirdiğinde benim de doğal olarak sormam gerekiyor: Siz Sayın Muhsin Yazıcıoğlu’nun mirası üzerinden siyaset yapıyorsunuz ve mahkemede Sayın Yazıcıoğlu’nun eşi hanımefendi ve kardeşi sizi orada görmek istemediğini, onun davasına ihanet ettiğinizi söylüyor ve onun yargılama sürecinde üzerinize düşeni yapmadığınızı söylüyor. Ben de bunu hatırlatmak zorundayım” karşılığını verdi.

BBP’DEN AÇIKLAMA YAPILDI

BBP ise yaşananların ardından yaptığı açıklamada, Mustafa Destici’nin, önergenin Muhsin Yazıcıoğlu ile ilişkisinden haberinin olmadığını aktardı. Parti, Yazıcıoğlu isminin önergeye sonradan eklendiğini iddia etti.

BBP’nin açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“CHP’nin, ‘faili meçhul cinayetler’le ilgili önerisi, Uğur Mumcu, Bahriye Üçok ve Hrant Dink isimleriyle başlayan genel kapsamlı bir metindir. Bu metnin başlığında Muhsin Yazıcıoğlu adı olmadığı gibi, içeriğine, çok sayıda isimle birlikte eklendiği ancak oturum sırasında milletvekilleri tarafından öğrenilmiş, dolayısıyla Genel Başkanımızın iddia edildiği şekliye, önceden bir bilgisi olmamıştır.

Önerinin sadece şehit liderimiz Muhsin Yazıoğlu’yla ilgili olduğuyla ilgili haberler maksatlı ve kamuoyunu yanıltmaya yöneliktir.

Genel Başkanımız, konuyla ilgili, hukukçularımızla birlikte, kapsamlı ve yargı süreciyle eşzamanlı yürütülecek bir önerge çalışması yapmakta ve süreç bu şekilde devam etmektedir.

Genel Başkanımızın Meclis konuşmasında da vurguladığı gibi, bölücü terörün Meclis’teki uzantılarıyla yan yana gelebileceğimiz hiçbir konu yoktur, olmayacaktır.”

Yavuz Ağıralioğlu: Muhsin Yazıcıoğlu 3 Dakika da anlatılamaz.

Konuya ilişkin Meclis’te söz alan İYİ Parti Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu “Bir kere devletine ihtiyacı vardı orada devletini bulamadı. Devletini orada bulamamış olmanın halen sorumluluğu Meclis’tedir. O karlı dağda belki ömrü boyu hizmet ettiği devletini bir kez görmek istedi ama devlet o gün karlar altında kaldı” ifadelerini kullandı.

Yazıcıoğlunu, “Devleti her istediğinde, devletinin her ihtiyacı olduğunu düşündüğünde kanı, canı, istikbali ve fikriyle adanmışlığın remzi bir kahraman”olarak tanımlayan Ağıralioğlu, “Bedel ödemek, yanlışların hesabını vermek, devlet için aydınlarının, münevverlerinin, fikir adamlarının, siyaset adamlarının gizlide kalmasından doğacak komplikasyonlarla karşılaşmaktansa bunlarla yüzleşmek, hesabını vermek, bu hesap içerisinde devletin konuşabildiklerinden bir rahmet havzası oluşturmak bizim devletimiz için evladır, iyidir. Dolayısıyla, Muhsin Başkan dâhil, gizlide kalmış, kenarda kalmış, istifhama konu olacak ne kadar iş varsa hepsini aydınlatmak bu milletin vekilleri olarak bizim namus borcumuzdur. Bu borcu ödemeye, münhasıran, polemik mevzusu olmasın diye biz bu mevzuda hassasiyet de taşımak zorundayız. Mutabakatla bu işlerin üstüne gitmek bu Meclisin namus borcudur diyorum”şeklinde konuştu.

Yazıcıoğlu’nun 3 dakikada anlatılamayacağını dile getiren Ağıralioğlu, konuşmasının devamında konuya hassasiyet gösteren CHP’li vekillere de teşekkürlerini iletti.

error: Content is protected !!