PKK İnfazları

PKK infazlar -18- Mehmet Tunç

PKK infazlar -18- Mehmet Tunç

Mehmet Tunç Öcalan’ın Emriyle Lübnan’daki Örgüt Kampında Kurşuna Dizildi.

Bir dönem Avrupa’daki PKK yapılanmasında yer alan Mehmet Tunç lideri Öcalan tarafından çağrıldığı Lübnan’daki Mahsum Korkmaz akademisi adı verilen örgüte ait kampta gerilla eğitimi yapar. Burada eğitim yaparken Paris’te tanıştığı yine kendisi gibi bir PKK’lı olan Ali Toprak’ın kız kardeşi Hevi (Şafak)’a aşık olmuştur. Sevgilisi Şafak, Mehmet Tunç’u ziyaret etmek üzere Lübnan’daki örgüt kampına gelir. İkisinin arasındaki bu duygusal ilişki PKK lideri Öcalan’ın ve örgüt mensuplarının tepkisini çeker. PKK’ya göre Mehmet Tunç da Apo yasalarını çiğnemiştir. Öcalan’ın emriyle Mehmet Tunç önce sorgulanmış ve daha sonra da yargılanmıştır.  Mehmet Tunç suçlu bulunarak PKK infaz timi tarafından kurşuna dizilmiştir. Kurşuna dizilme anını diğer PKK militanları gibi Paris’ten Lübnan’daki örgüt kampına gelen sevgilisi Şafak’ta izlemiş ve infaz sonrasında bayılmıştı. Eski PKK’lı Selim Çürükkaya’ya göre Mehmet Tunç’un yargılama ve kurşuna dizilme video kaseti örgüt mensuplarına ders olması için çoğaltılmış, Avrupa’ya da gönderilmişti. Bu video kaset şimdi Almanya’da Düseldorf mahkemesinin dosyasında bulunmaktadır.

Eski PKKlı M. Selim Çürükkaya Mehmet Tunç’un infazıyla ilgili şunları anlatıyor:

 

*Brüksel açlık grevinden sonra Paris’ e gitmiştim. Köylüm ve akrabam Mahmut Tunç Paris’ teki Kürt kültür derneğinde benimle konuşmak istediğini söylemişti. Konuşmak istemedim. Kendisiyle ne konuşacaktım? Amcan burada yani Paris’te bir kadınla ilişkisi olduğu gerekçesiyle Bekaa vadisinde kursuna dizildi bir çukura atıldı, üstü tas ve toprakla örtüldü mü diyecektim?

Hayır konuşamazdım, ikna edemezdim, soracağı sorulara cevap veremezdim. “Açlık grevinden yeni çıkmışım, konuşacak halim yok, sonra konuşuruz” diyerek atlattım. Birkaç gün sonra Bekaa’ da öldürülen Mehmet Tunç’ un ablası Berivan, benimle telefon görüşmesi yaptı. Yaşıtımdı Berivan. Daha doğrusu küçüklük arkadaşımdı. Küçükken kuzularımızı birlikte otlatmış, aynı tastan ellerimize kına yakmış, kenger sütünden sakız elde etmiş, “Guele Morin”de birlikte yüzmüştük. Bana “Kardeşimin akıbetini biliyor musun?” diye sorduğunda küçüklük arkadaşıma ihanet ettim, yalan söyledim. “tam olarak bilmiyorum, araştıracağım” dedim. Oysa o benim yalan söylemeyeceğimi bilirdi.

*Mehmet Tunç, 1987 tarihinde Mahsum Korkmaz Akademisi’nde kurşuna dizildi. Kurşuna dizilme anında akademide görevli olan birisi bana olay hakkında şunları anlattı. “Mehmet Paris’te görevliyken annesi, babası, şu anda Hamburg’da oturan, şimdi gerilla komutanı olan Ali Toprak’ın kız kardeşi Hêvi (Şafak)’ye aşık olmuştu. Hêvi’de Paris’te görevliydi ve birbirlerini seviyorlardı. İkisi birlikte akademiye geldiler. Hêvi güzel bir kız olduğu için Önderlik hemen onu evine aldı. Mehmet Tunç’ta korkusuz bir adamdı. Bir gün Apo akademi sahasında futbol oynarken herkes “Hazır ol!” vaziyete geçmiş onu izliyordu. Onun lakayıt tavırları Apo’yu müthiş kızdırmıştı. Hêvi’yle olan ilişkisini de biliyordu ve Mehmet Tunç’tan korkuyordu.Bir gün sonra Mehmet Tunç Apo’nun talimatıyla tutuklandı. ‘Savaşa gitmek isteyenlerin kafasını karıştırıyor’ gerekçesiyle kursuna dizildi. Olayı ben de izledim. Kursuna dizilme anı videoya da çekildi. Silahlar patlayınca izleyicilerin arasında bulunan Hêvi düşüp bayıldı. Mehmet Tunç’un yargılama ve kursuna dizilme video kaseti daha sonra kadrolara izlettirilmek için Almanya’ya gönderilirken Alman polisinin eline geçti. Bu kaset su an Düsseldorf mahkemesinin dosyasındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!