PKK İnfazları

PKK İnfazlar -25- PKK SP Üyesi Mustafa Çimen’in İnfazı

PKK İnfazlar -25- PKK SP Üyesi Mustafa Çimen’in İnfazı

PKK SP Üyesi Mustafa Çimen’in İnfazı

PKK’nın önde gelen kadroları 22 Temmuz 1984’de Kuzey Irak’taki Lolan bölgesinde bulunan Lolan Çayı üzerinde tarihi bir toplantı yaptı. Bu toplantıya Duran Kalkan (Abas), Ali Haydar Kalkan (Fuat), Kesire Yıldırım (Fatma), Halil Ataç (Ebubekir), Cemil Bayık (Cuma), Selahattin Çelik (Selim Hoca), Sabri Ok (Hasan), Mahsum Korkmaz (Agit), Abdullah Ekinci (Gözlüklü Ali) katıldılar. Bu toplantıda bir an önce silahlı mücadelenin başlatılması ve kanlı eylemlerin gerçekleştirilmesi ele alındı. Eğer silahlı eylemler başlamazsa örgüt içindeki çözülmenin ve muhalefetin önüne geçilemeyeceği de konuşulmuştu. Öcalan, eylemlerin en geç bir ay içerisinde başlatılması kuryeler aracılığıyla da kendisine bildirilmesini Mahsum Korkmaz’dan istemiştir.

22 Temmuz kararları doğrultusunda 3 Silahlı Propaganda takımının kurulması kararlaştırılmıştı. Bunlar Hakkari, Van ve örgütün Botan diye nitelendirdiği Şırnak’da konumlanacaklardı.

Bu üç temel alandan Hakkari’nin siyasi sorumlusu Halil Ataç (Ebubekir), Van’ın Sabri Ok (Hasan), Botan’ın Halil Kaya (Celal) olacaktı.

Oluşturulan üç silahlı propaganda takımından “14 Temmuz Silahlı Propaganda Takımı” Şırnak, Uludere, Silopi, Pervari, Eruh, Cizre, Siirt; “18 Mayıs Silahlı Propaganda Takımı”: Çatak, Gürpınar, Van, Başkale, Muradiye; “21 Mart Silahlı Propaganda Takımı”: Şemdilli, Yüksekova, Çukurca, Hakkari’de faaliyet yürütecekti.

Her takım üç birlikten oluşuyordu. Her birlik, takımın sorumlu olduğu bölgenin bir yada iki yerel alanından sorumluydu. Her birlikte bir askeri komutan ve bir siyasi sorumlu vardı.

Sıra SP Birimleriunin genel adına gelmişti. “Hezen Rizgariya Kurdistan” (HRK, Kürdistan Kurtuluş Birliği) adı uygun görüldü. Bu isim Vo Nguyen Giap’ın Vietnam’da örgütlediği ilk silahlı propaganda birliği olan “Vietnam Kurtuluş Birliği”nin ismini çağrıştırdığı biliniyor.

Mahsum Korkmaz’ın başını çektiği 14 Temmuz Silahlı Propaganda Takımının bir üyeside Mustafa Çimen (Teyfik) idi. Çimen Agit’in hem siyasi hem de askeri yardımcısıdır. 15 Ağustos 1984 günü Eruh’daki Jandarma karakoluna düzenlenen kanlı eylemde yer alan Mustafa Çimen, Eruh ilçe merkezine asılan “Kahrolsun Faşist Türk Sömürgeciliği! Yaşasın HRK!”, “Halk düşmanı Canilerden Hesap Sorulacaktır! Yaşasın HRK!” yazılı pankartları hazırlayan ve asan militanlardan da biridir. Mustafa Çimen 1985’de Türk ordusunun eline geçip itirafçı olunca PKK tarafından hakkında infaz kararı alınmıştı. Urfa Hilvan doğumlu PKK içerisindeyken Teyfik kodadıyla tanınan Mustafa Çimen 1990’ların başında cezaevinden çıktıktan sonra PKK infaz timleri tarafından öldürüldü.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!