Türk Solu-Kürt Solu Çatışması

PKK TİKKO Tartışması

PKK TİKKO Tartışması

TKP/ML TİKKO ile PKK arasındaki fikri ve siyasi tartışma 1987 ve 1988 yılları arasında özellikle Avrupa’da iki örgütün çıkartmış olduğu yayın organlarında karşılıklı suçlamalarla sürmekteydi. PKK’nın yayın organı Berxwedan’ın 15 Mart 1988 tarihli sayısında TİKKO Alevicilik yapmakla ve kontracı olmakla suçlanıyordu. “Eski TİKKO yeni kontracıları tanıyalım” başlıklı yazıda “TİKKO’nun Özel Harp Dairesi ve MİT ile aynı sözleri kullanarak PKK’yı eleştirdiği” öne sürülüyordu.

TİKKO’nun sözü edilen eleştirisi, PKK’nın köylüleri silah zoruyla kaçırması. S. Murad imzalı yazıda ayrıca “TİKKO’nun PKK’nın genç kız ve oğullarımızı askere alıyoruz diyerek zorla kaçırılmasına seyirci kalmayalım çağrısına” PKKlı yazar tarafından “bu kadar genç, TC’nin ordusuna gitse daha mı iyidir” diye cevap veriliyordu.

Berxwedan, eleştirisini TİKKO–Partizan örgütünün Doğu’da gelişememesine dayandırıyor. Berxwedan yazarı 8 yıldır gerilla savaşı verdiğini söyleyen Partizan örgütünün durumuna baktığımızda bir arpa boyu bile yol almadığını görüyoruz diyor. Yazı ayrıca TİKKO’nun bölündüğünü de belirtiyor. Bölünmenin tarihi ise 1987 yılı.

PKK’lı yazarın TİKKO’ya yönelttiği bir diğer suçlama bu örgütün Alevicilik yaptığı şeklinde. Berxwedan yazarı şöyle diyor: “TC Aleviliği geliştirmek istiyor, onlar da buna dayanıyor, TC bölgesel ayrılıkları körüklemek istiyor, bunlar bunu geliştiriyorlar.”

Öte yandan, TİKKO’nun parti örgütü TKP/ML merkezi yayın organı Komünist’in Kasım 1987 tarihli sayısında da PKK’ya ilişkin bazı değerlendirmeler yer alıyordu. Komünist’e göre PKK’nın Irak, İran ve Türkiye’de halka yönelik saldırılarıyla halk düşmanı politikayı esas hale getirmesi, O’nun gerici karakterinden kaynaklanmaktadır. TİKKO’nun yayın organında PKK’nın gücünü “Ortadoğu gericiliğinden” aldığı söyleniyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!