TİP Türkiye İşçi Partisi

TİP’de MDD’cilerin İhraçları Devam Ediyor

TİP’de MDD’cilerin İhraçları Devam Ediyor.

TİP’de haklarında ihraç kararları verilen 13’lerden Halit Çelenk, MHD’nin kendileri hakkında verdiği beraat kararını tanımayan, kendilerini tekrar MHD’ye sevk eden TİP’in MHD Başkanlığına 14/09/1968 günü tekrar bir yazılı savunma vererek kendilerini CIA ajanlığıyla suçlayan, hizipçi ve bölücü olarak nitelendiren suçlamaları reddediyordu. Halit Çelenk’in savunmasını verdiği gün partinin GYK toplantısı da yapılmaktaydı. Çelenk geçmişte GYK toplantısında yapmış olduğu savunmanın aynısını ayrı bir kurul olan MHD’nına da vermişti. Bu savunmadan sonra, savunmanın yapıldığı gün MHD Çelenk hakkında partiden çıkarma kararını verdi. Yine partiden çıkarılan kişilerden biri Erol Ersan’dı. Her ikisinin de partiden kesin olarak çıkarılmalarına oy birliğiyle karar verilmişti.

Hikmet Kıvılcımlı’nın TİP yönetimini eleştirirken “Abacılar” olarak nitelendirdiği Aybar, Boran, Aren’in hakimiyetindeki parti yönetimi MDD yandaşlarına parti içinde muhalefet imkanı tanımayan bu kararlar, başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Adana, Malatya, Mersin, Maraş, Samsun ve bir çok MDD yandaşlarının bulunduğu TİP örgütlerinde tepkiyle karşılanmıştı.

İstanbul il örgütüne mensup 76 kişi TİP Genel Başkanlığına 13 MDD’cinin MHD’na gönderilmesini yanlış bulan imzalı bir yazı göndererek bu tavrı tanımadıklarını bildirmişlerdi. TİP yönetimi 8 Temmuz 1968 tarihinde 13 kişinin partiden atılması nedenlerini bir dilekçeyle soran 76 üyeyi partiden ihraç etti.

Yine Adana İl ve ilçe örgütlerine mensup 14 partili 7 Ekim  1967 günü TİP Genel Başkanlığına 13 MDD’cinin MHD’na sevk edilmesini protesto eden imzalı bir yazı göndermişlerdi. TİP yönetimi 11 Ocak 1968’de Adanalı protestocuları da MHD’na sevk etti.

İstanbul ve Adana gibi Ankara il ve ilçe örgütlerine mensup 15 kişi 11 Ağustos 1967 günü TİP MYK başkanlığına 13’leri MHD’na gönderen kararı yanlış bulan imzalı bir yazı göndererek TİP yönetimini bu tutumlarından vazgeçmeye çağırmışlardı.

Ankaralı protestocular da Kasım 1967’de partiden ihraç edildiler.

TİP 1968 yılının Aralık ayında içe dönük mücadelelerle 2. Olağanüstü Kongre’ye giderken ihraç kararları bir kez daha gündeme gelecekti. 13’ler hakkında verilen ihraç kararlarının TİP içinde ve dışında eleştirilmesi örgütlerden TİP genel merkezine iletilen baskılar sonucunda 28 Aralık 1968 günü yapılan 2. Olağanüstü Kongre’de iktidar mücadelesi veren iki grubun da verdikleri önerilerle bu kararların iptal edilmesi gündeme gelmiş ve parti tüzüğünün 43. maddesinde bir değişiklik yapılarak sorunun çözümü yoluna gidilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!