GüncelTeknoloji

‘Uzay Ferrari’si atmosferde buharlaştı

‘Uzay Ferrari’si atmosferde buharlaştı

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Pazar günü iletişimi kaybettiği GOCE uzay aracının, Güney Atlantik’teki Falkland Adaları üzerinde yanarak yok olduğu bildirildi. GOCE’nin sonu, ada sakinleri tarafından Twitter üzerinden duyuruldu.

Yaklaşık 4 yıllık görev süresinin ardından geçtiğimiz Pazar günü Dünya ile iletişi kopan yer gözlem uydusu GOCE, dün Falkland Adaları üzerinde yanarak yok oldu. 1 tonluk uzay aracının yakkaşık 200 kg’luk kısmının parçalar halinde yere düşeceği tahmin ediliyordu.

GOCE’den geriye kalan parçaların son görüntüleri, Patagonya’nın 500 km uzağında kalan Güney Pasifik adasında yaşayan Bill Chater tarafından görüntülendi. GOCE’nin yanarak ilerleyen enkazını görüntüleyen Chater, uydunun yerel saatle 21.20’de yanarak gökyüzünde belirdiğini ve parçalara ayrılarak doğuya doğru kaybolduğunu belirtti.

BBC’ye açıklama yapan Chater, uzay aracının enkazının dumanlar saçarak iki parçaya ayrıldığını belirtti.

Uydu takipçisi Marco Langbreak, Chater’in verdiği zamanlamayı doğrularken, ESA da Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla bildirilen enkazın GOCE’ye ait olduğunu onayladı.

BİNLERCE UYDUDAN SADECE BİRİ
Parlak görünümüyle Uzay Ferrari’si olarak adlandırılan GOCE, yörüngede bulunan 3000 bin uydudan sadece 1 tanesiydi. ESA, bu uydulardan 1000 tanesinin hala aktif olduğunu belirtti.

Gök cisimlerini kontrol eden ABD’nin SCSS kurumu, 22 bin büyük boyutlu nesneyi takip ederken, NASA, yörüngede enkaz dahil 1 milyondan fazla küçük nesne olduğunu bildirmişti. ESA’nın bilgilerien göre, her yıl Dünya’ya 100-150 ton Uzay enkazı düşüyor.

Dünya’ya yakın zamanda düşen enkazlardan bir tanesi, NASA’nın Skylab uzay istasyonuydu. 1979’da Dünya’ya ‘dökülen’ istasyon, 82 ton enkaz halinde atmosfere girmiş ve Avustralya ile Hint Okyanusu’na düşmüştü. 2001 yılında Rusya’nın 150 tonluk Mir istasyonu Pasifik Okyanusu’na düşmüş, 2011’de NASA’nın UARS ve en son olarak Almanya’nın ROSAT uydusu atmosferde yok olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!