27 Mayıs’dan 12 Eylül’e

Yıl 1955 DP Dönemi

YIL 1955 DP DÖNEMİ

1955 yılında Diyarbakır, Çermik ilçesinde jandarma üsteğmen olarak İlçe Jandarma Komutanlığı görevini yürütüyordum. Bir gün odama Diyarbakır DP. İl Başkanı ve İl İdare Kurulu Üyeleri geldi. Nezaket ziyaretine gelmişler. İl Başkanı bana dönerek, “Kumandan bey siz bizim DP. İlçe Başkanımız Şevket’le neden konuşmuyorsunuz?”
Bu terbiye dışı bir soruya şu cevabı verdim:
— Biz askerlerin yemin metninde DP ilçe başkanlarıyla konuşacağım diye bir ifade yoktur.
Kalkıp gittiler.
Bu iki örnek iki döneme ait net resimlerdir.
1960’ lı yıllarda DP iktidarda CHP de muhalefette idi. İktidar partisi tahkikat komisyonlarıyla muhalefeti hukuk dışına itiyor muhalefet de DP iktidarını gayrı meşru sayıyordu. İsmet İnönü ile Celal Bayar arasındaki çok eskilere dayanan ve siyasi kavgaya dönüşen İhtilaf Partilerine oradan da toplumun bütün kesimlerine yansıyordu. Böylece devlet mefluç, Meclis işlemez hale gelmişti. Vatandaşlar arasındaki birlik beraberlik zedelenmiş; kahveler, camiler, hatta mezarlar bile ayrılmıştı.
Ülke bu ortam içinde iken CHP; basın, üniversite, Türk Silahlı Kuvvetlerini ihtilale teşvik ve tahrik ediyorlardı. Silahlı Kuvvetler içinde maksatları niyetleri ayrı ayrı ihtilal grupları teşekkül etmişti. Biz de Numan Esin, Muzaffer Özdağ, Ahmet Er olarak Askeri Lise’den beri oluşturduğumuz örgüt arkadaşlarımızdan bazılarıyla kendimizi ihtilal ortamı içinde bulduk. İlk teması Piyade Atış Okulu’nda hocamız olan Yarbay Alparslan Türkeş’le sağladık. Böylece dört kişi olduk. İhtilalden evvel de ihtilalden sonra da birbirine en yakın olan birbiriyle en iyi anlaşan bu dört kişi idik. Gerek ihtilal hazırlığı içinde gerek ihtilalden sonra çok iyi anlaşabildiğimiz kişiler de oldu. Dündar Taşer, Rıfat Baykal, İrfan Solmazer, Mustafa Kaplan bunlar arasındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!