Türk Solu-Kürt Solu Çatışması

6 TDKP’li kontrgerillayı biz vurduk

PKK Tunceli Sorumlu Dr. Baran:

“6 TDKP’li kontrgerillayı biz vurduk”

4 TDKP’linin öldürüldüğü ikisinin yaralandığı olaydan sonra PKK’nın Tunceli Bölge Sorumlusu Dr. Baran kod adlı “Müslüm Durgun” PKK taraftarı Özgür Gündem Gazetesine yaptığı açıklamada eyleme sahip çıkarak öldürülen 6 TDKP’liyi “kontrgerillanın elemanları” olmakla suçluyordu. Dr. Baran, PKK’nın elinden kaçarak kurtulan Deniz ve Taylan isimli TDKP’lilerin de öldüğünü iddia ediyordu. Dr. Baran’a göre olayda 6 TDKP’li öldürülmüştü. TDKP’nin yayın organı Gerçek Dergisine göre ise Dr. Baran yalan söylüyordu. 2 TDKP’li ölümden kıl payı kurtulmuşlardı. PKK’lı Dr. Baran’ın açıklaması özetle şöyleydi:

Biz Filistin’de misafirdik, Türkiye’li dostlar da bizim misafirimiz. Türk soluna mensup örgütler PKK’ya çalışmalarını haber vermek zorundadır. Onların Kürt bölgelerinde ayrı ayrı çalışma yapmaları doğru değildir. Her örgüt bölgede PKK’dan izin almak zorundadır. Aksi takdirde olacaklardan kendileri sorumludur.

Dr. Baran’ın ve PKK’nın bölgede yayınlamış olduğu çeşitli açıklama ve bildirilere başta TDKP olmak üzere birçok Türk so-luna mensup örgütler yayın organlarında şiddetli tepki gösterdi.

TDKP’nin yayın organı Gerçek dergisinde PKK cinayetlerinden sonra TDKP’lilerin ölüm emrini vermekle suçlanan Dr. Baran’la aynı dergi 4 TDKP’linin öldürülmesinden 3 ay evvel 10 Temmuz 1993 tarihli 125. sayısında “Dr. Baran’la Dersim Üzerine” başlıklı bir röportaj yapmışlardı. Gerçek dergisinde röportajı yayınlanan Dr. Baran 22 Haziran 1993 günü Tunceli, Meşeyolu, Erdoğdu, Gömemiş, Yeşilkaya ve Kuyuluca köylerinin ilkokulları-nın yakılmasına ve Meşeyolu köyünde Eğit–Sen üyesi 2 solcu öğretmenin öldürülme eylemine de sahip çıkarak “okulların yakılmasını öğretmenlerin öldürülmesini biz yaptık” diyordu. İşte Gerçek Dergisinde yer alan Dr. Baran’ın sözleri:

Okulların yakılması yurtseverlerin eylemidir. TC’nin eğitim sistemine karşıyız. Yurtseverler TC’nin eğitim sistemini tanımıyorlar. Öğretmen olayına gelince Eğit–Sen’de düşmanla işbirliği yapıyordu. Öğretmenler de işbirlikçi olduğu için biz cezalandırdık.

 

PKK’nın elinden yaralı olarak kurtulan Gerçek dergisinin muhabiri Hıdır Güyıldar, Dr. Baran’la dağda yukardaki röportajı yapan kişiydi. TDKP’li Güyıldar, Dr. Baran’a röportajda “komutanım” diye hitap ediyordu. Ama bu röportajdan üç ay sonra PKK Tunceli sorumlusu Dr. Baran ve PKK adına yayınlanan açıklamalarda Güyıldar “işbirlikçi provokatör” ilan ediliyor, en kısa zamanda cezalandırılacağı söyleniyordu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!