Kanlı 1 Mayıs

Basında Kanlı 1 MAYIS

Basında Kanlı 1 MAYIS

Hürriyet:

“MAYIS KATLİAMI: 34 ÖLÜ – 1 Mayıs gösterisi sırasında Taksim’e gelen aşırı solcular, tabanca ve silahlarla kalabalığa ateş etti. Ezilenler oldu, otomobiller yakıldı. 34 ölüden başka 200’ü aşkın yaralı var – Demirel DİSK Başkanını suçladı. Ecevit ölülere rahmet diledi – Ölü ve yaralılar arasında güvenlik kuvveti mensupları da bulunuyor. Birinci Orduya bağlı askeri birlikler teyakkuz durumuna geçirildi. Gece yarısı Bakanlar Kurulu toplandı.”

 

Milliyet:

“TAKSİM’DE KANLI MİTİNG: 34 ÖLÜ, YÜZLERCE YARALI – Olaylara DİSK mitingine sızmak isteyen Maocu bir grubun ateş açması neden oldu – Silahların patlaması üzerine halk paniğe kapıldı ve bir çok insan ezilerek öldü – polisle çatışanlar yakalanmamak için otomobilleri devirip yaktı.”

 

Cumhuriyet:

“Törene yüz binlerce kişi katıldı – Olayların tertip olduğunu belirten Belediye Başkanı Ahmet İsvan: “Toplum polisi şefine Sular İdaresinin üzerine mevzilenerek ateş edenleri gösterdiğim sırada dövülmeye başlandım.” – 1 MAYIS KANLI BİTTİ: 33 ÖLÜ.”

 

Tercüman:

“Maocular, DİSK’in İstanbul’da yaptığı mitingi bastılar – 34 ÖLÜ VAR – Solcuların solcuları kırdığı olaylarda yüzlerce yaralı var. DİSK Genel Başkanı ve arkadaşları gözaltına alındı. Ölenler arasında bir de polis bulunuyor – Çatışmalar sokak aralarında uzun süre devam etti. 350 kişi gözaltına alındı. Kazancı Yokuşu’nda paniğe kapılan halk birbirini ezdi – Yaralı taşıyan cankurtaranlara ateş açıldı. Çevrede park eden birçok otomobil ateşe verildi. Ölüler uzun süre meydanda kaldı.”

 

Politika:

“500 bin kişilik disiplinli kalabalığa kışkırtıcı ajanlar ateş açtı – 1 MAYIS TÖRENİ SALDIRIYA UĞRADI – 35 kişi öldü, yüzlerce yaralı var. ”

 

Son Havadis:

“Taksim savaş alanı gibiydi – 38 ölü – KIZILLAR KUDURDU – Maocularla Leninciler arasındaki savaşta pek çok sayıda yaralı var – 350 kişi gözaltına alındı – Bakanlar Kurulu olağanüstü toplandı.”

 

1 mayıs
1 mayıs

Hergün:

“Lenincilerle Maocular çatıştı – SOLCULAR 40 İŞÇİYİ KATLETTİ.”

 

 

Orta Doğu:

“Maocular-Leninciler Taksim’i savaş alanına çevirdi. Ecevit ve Türkler’den hesap sorulmalı.”

 

 

Dünya:

“39 ÖLÜ – TAKSİM’DE KORKUNÇ ÇATIŞMA – 1 Mayıs gösterisi dehşet verici kanlı bir çatışmaya döndü, olaylar sabaha kadar devam etti. Otomatik silahlarla ateş açıldı, ölenlerin arasında kadınlar, polisler var.”

 

Milli Gazete:

“Taksim Meydanı, savaş alanı gibiydi!… DİSK’in TAKSİM MİTİNGİ KANA BULANDI: 40 ÖLÜ! – DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler’in konuşmasının sonuna doğru başlayan çatışmalar, bir anda bütün Taksim Alanı’nı kapladı ve her taraftan silahlan atılmaya başladı – Çatışmaların başlamasından kısa bir süre sonra Taksim Meydanı, bir anda savaş meydanına döndü ve alana toplanan kalabalık çil yavrusu gibi kaçışmaya başladı. DİSK görevlilerinin “Paniğe kapılmayın, sakin olun” yollu ikazlarına rağmen, silah ve bomba seslerinin önüne geçilemedi – Panik içinde kaçışan işçi ve öğrenciler, karşılarına çıkan otomobilleri devirerek barikat yaptılar ve civardaki sokaklara dağıldılar. Bu arada İstiklal Caddesi’nde bir otomobil yakıldı.”

 

Vatan:

“500 bin kişinin katıldığı 1 Mayıs mitingine ateş açıldı – Taksim savaş alanına döndü: İlk ölü sayısı 40 – PROVOKASYON.”

 

Bayrak:

“DİSK ve CHP’nin düzenlediği 1 Mayıs gösterisi kana bulandı – TAKSİM’DE 38 ÖLÜ – Beyoğlu İlk Yardım, Şişli Çocuk ve Numune hastaneleri ölü ve yaralılarla dolu – Maocularla Rusçular makineli tüfeklerle birbirlerine ateş kustular – Şişli Siyasal Bilimler Yüksek Okulu da yakıldı.”

 

Günaydın:

“MAOCU VATAN HAİNLERİ İŞÇİ BAYRAMI’NI KANA BULADI: 39 ÖLÜ VAR! – Lübnan’daki iç savaşta bile böylesine vahşet görülmemişti.”

 

Yeni Asya:

“DİSK mitinginde komünistler birbirini yedi, 40 ölü – TAKSİM’DE SAVAŞ – Kızıl bayrak taşıyan sopalı militanlarla Maocuların çatışmasında bir komiser öldü.”

 

Sabah:

“TAKSİM’DE 35 ÖLÜ, YÜZLERCE YARALI VAR – DİSK’in 1 Mayıs mitinginde Maocularla Leninciler birbirine girdi – Ölenler arasında 1 komiser de var – Bakanlar Kurulu olağanüstü toplandı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!