GüncelYaşam

Gülme Esnasında Vücutta Hangi Değişimler Olur?

Gülme Esnasında Vücutta Hangi Değişimler Olur?

Gün içinde yaşanan tüm olaylar, yüzde bazı değişimlere neden olur. Üzüntü anında gözler kısılırken, mutluluk esnasında tüm bedende bir rahatlama görülür. Yine korku esnasında gözlerin kocaman açılması, şaşkınlık esnasında ise gözlerin hafifçe bükülmesi mümkündür. Fakat insanı en çok rahatlatan duygu mutluluktur. Hem yüzde hem bedende birçok değişime neden olur.

Son birkaç yılda yapılan araştırmalar, birçok tehlikeli hastalığın stres nedeni ile geliştiğini ortaya çıkartmış, gülmenin ne kadar önemli olduğunu kanıtlamıştır.

Gülme esnasında; beden endorfin hormonu salgılar. Bu hormon, anında tüm kaslara mesaj göndererek, her şeyin yolunda olduğu sinyalini verir. Kalp atışları normale döner, istemsiz olarak sıkılan küçük kaslar gevşer. Gülme esnasında bedende oluşan tüm değişim, anında yüze yansır. Sık gülen insanların gergin ve sağlıklı bir deriye sahip olduğu, daha genç kaldığı bilinmektedir. Ayrıca neşeli insanlar hayata pozitif baktığı için daha uzun yaşar. Bu sebeple uzun yaşamak için eğlenceli ortamlara girmek, üzüntü stresten uzak kalmak gerekir.

Mutluluk ve beraberinde gülme, günümüzde oldukça az yaşanan bir duygudur. Bedene olumlu etkileri düşünüldüğünde, stresi hayatımızdan çıkartmak için önlem almanın önemi kavranmıştır. Hayatın olumsuz etkilerini bir yana atarak, daha fazla gülmek için önlem almak, hayatın daha doyumsuz yaşanmasını sağlar. Boş vakitlerde, müzik ve resim gibi çeşitli kurslara katılmak, stresten uzaklaşmak için etkili bir yöntemdir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!