Yaşam

Terlemeyi Önlemek İçin Bitkiler

Terlemeyi Önlemek İçin Bitkiler

Yaz aylarında özellikle nemin fazla olduğu dönemlerde, terlememek imkânsızdır. Çevreye yayılan ter kokusu ise hayatı oldukça çekilmez hale getirir. Giysilerin koltuk altıda lekelere yola açan, ellerde nemlenmeye neden olan ter, sıcak havalarda hayatı çekilmez kılar. Üstelik ter kokusu, tüketilen gıdalar ile yakından ilgilidir. Sigara kullanan veya acılı baharatlı gıdalar ile beslenen kişilerin teri, oldukça rahatsız edici koku yayar. Terlemeyi azaltmak için, botoks gibi bazı tıbbi yöntemler mevcuttur. Koltukaltına yapılan basit bir işlem sayesinde, uzun süre ter bezlerinin duraksadığı bilinmektedir. Fakat doğal yollardan terlemeyi önlemek için de bazı tedbirler alınabilir.

Terleme nedenleri; deri tabakasının, vücudun nemini dengelemek için toksin atmasıdır. Yaz aylarında sıcaklığa bağlı olarak ter bezleri aşırı aktif çalışır. Terleme ise vücudun su kaybetmesini sağlar. Görüntü ve koku olarak rahatsız etse de aslında sağlıklı insanların terlemesi normaldir. Terleme neticesinde, vücuttaki bakterilerin uzaklaştığı, ayrıca zayıflama sağladığı bilinmektedir.

Ter Oluşumunu Artıran Sebepler

 

Aşırı terleme, birçok şikâyet gibi genetik kökenlidir. Aile geçmişinde aşırı terleme olan kişilerde yine sık terleme görülür.

Stres altında yaşayan heyecanlı kişilerde terleme oranı fazladır. Kalp atış hızına bağlı olarak derinin ter atma hızı da artar.

Vücudunda yağ fazlalığı olan kişilerde terleme oranı da fazladır.

Troid hastalarında terleme oranı daha fazladır. Yavaş çalışan troid veya hızlı çalışan troid, vücudun hormon dengesini bozarak, terlemeye neden olur.

Menopoz dönemindeki kadınlarda, yine hormon dengesizliğine bağlı olarak fazla terleme görülür.

 

Ter Oluşumunu Azaltmak İçin Kullanılan Doğal Bitkiler

Bazı doğal bitkiler kullanılarak, ter oluşumu azaltılabilir. Bu bitkiler ise adaçayı, nane ve yeşil çaydır. Bitkilerin tamamı, tıpkı çay demler gibi demlenmeli ve terin yoğun görüldüğü koltukaltı, sırt ve dekolte bölgesine, pamuk yardımı ile sürülmelidir. Her gün düzenli olarak kullanılan bu bitkiler sayesinde, terleme oranı % 50 azalır. Fakat mucize beklemek yerine düzenli olarak en az 10 gün kullanmak gerekir. Üstelik bitki çayları sürülen bölgedeki bakterileri de yok edecek, cildi daha sağlıklı hale getirecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!