Güncel

Işid Lideri Ebubekir el-Bağdadi Öldü mü?

IŞİD lideri  Ebubekir el-Bağdadi, önceki gün ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırısında yaralandığı ortaya çıkmıştı. IŞİD, Twitter adresinden yaptığı açıklamada bu olayı doğrulamıştı.

Bugün ise konuyla ilgili bir gelişme daha yaşandı. IŞİD’e yakın kaynaklar, Bağdadi’nin yapılan hava saldırısı sonucunda öldüğünü açıkladı.

Acaba gerçekten Bağdadi öldü mü? yoksa öldü diye haberler yayılıp hedef mi saptırılmak isteniyor henüz tam netleşmemiştir.

Sosyal medyada konuyla ilgili; “Ebubekir el-Bağdadi öldürülmesiyle ilgi detayları paylaşacağız ve kısa sürede İslam Devleti için yeni bir hilafet adayı belirleyeceğiz” açıklaması yapıldı.

ABD’DEN İLK AÇIKLAMA

ABD Savunma Bakanlığı Steven Warren ise, Irak’ta hava saldırısında yaralandığı belirtilen ‘terör örgütü’ IŞİD’in lideri Ebubekir el-Bağdadi’nin şu andaki durumunu bilmediklerini açıkladı. Warran, yaptıkları saldırıda “örgütün taktiksel seviyede önde gelenlerini” hedeflediklerini fakat son durum hakkında bilgi sahibi olmadıklarını söyledi.

BAĞDADİ VURULAN O KONVOYDA MIYDI?

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, ABD’nin öncülüğünde koalisyon güçlerinin geçtiğimiz Cuma günü Irak’ta, Musul kenti yakınlarında, IŞİD konvoyuna gerçekleştirdikleri saldırıda ağır yaralandığı ya da öldüğü haberleri çıkan Ebu Bekir El-Bağdadi’nin akıbetine ilişkin bilgileri olmadığını söyledi.

Psaki, başkent Washington DC’de düzenlediği günlük basın toplantısında, bir gazetecinin “Cuma günü, Musul çevresine düzenlenen bir dizi hava saldırısında, daha doğrulanmamış olsa da, IŞİD lideri Ebu Bekir El Bağdadi’nin yaralandığı yada öldüğü haberleri çıktı. Bunu güncelleyecek bir bilginiz var mı?” sorusuna verdiği yanıtta, “Pek yok, ama olanları aktarayım. Bilgiler geldikçe de sizle paylaşacağız. Bildiğiniz gibi bu tür şeyleri koalisyon ortaklarımız ve istihbarat birimlerimizle değerlendiririz. Koalisyon uçakları 7 Kasım’da, IŞİD liderlerinin Musul çevresinde toplanacağı bilgisi üzerine, oradaki 10 silahlı aracı da içeren konvoya hava saldırıları düzenlendi. Bağdadi’nin o konvoyda olup olmadığını teyit edemiyoruz. IŞİD terör örgütünü hedef almayı sürdürüyoruz, ancak şimdilik bu konuda daha fazla bilgimiz yok” dedi.

Bakalım sonuç ne olacak işin aslı Bağdadi kimdir gerçekten Işid lideri mi yoksa öne sürülen sıradan bir vatandaş mı? öldü mü yada hedef mi saptırılıyor önümüzde ki günlerde su yüzüne çıkacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!