Yaşam

Kefir Nedir? Nasıl Mayalanır?

Kefir Nedir? Nasıl Mayalanır?

Kafkaslardan tüm dünyaya yayılan kefirin, hayat iksiri olduğuna inanılır. İçeriğinde yer alan bakteri ve vitaminler, sindirim hastalıkları dâhil birçok hastalığı önlemek amaçlı önemlidir. Ayrıca zayıflamak isteyen bireylerin gözdesi olan bu içeceği, ev ortamında hazırlamak oldukça kolaydır. Fakat kefiri evde mayalamak için, doğal kefir mayası bulmak gerekir. Birçok üniversitenin Ziraat Fakültesi bünyesinde satılan kefir mayası, sanal ortam üzerinde de satılmaktadır.

Kefir neye iyi gelir; sinir hastalıkları, mide ve bağırsak hastalıkları, uyku bozuklukları, diyabet ve troid hastalıkları için, düzenli olarak kefir kullanılması önerilir. İçeriğinde fazlaca protein ve B vitamini türevleri bulunan kefirin, çocukların zekâ gelişimini ve sağlıklı büyümesini destekleme, bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği vardır. Tercihen kaynatılmış ev sütü ile yapılması önerilir. Fakat mahalle sütü bulamayanların, pastörize süt ile kefir mayalaması da mümkündür.

Kefir Nasıl Mayalanır?

Doğal kefir mayası edindikten sonra, aldığınız mayayı temiz bir cam kavanoza koyun. Mayanın 6-7 katı kadar oda sıcaklığında pastörize veya mahalle sütünü, mayanın üzerine dökerek, kavanozun ağzını sıkmadan hafifçe kapatın. Mayalanan kefirin, oda sıcaklığında ve karanlık bir dolap içinde 24 saat bekletilmesi gerekir. Daha uzun bekletilen kefirin tadı ekşimsi olacak, vitamin değeri azalacaktır. Süre dolduktan sonra açılan kefir, plastik bir süzgeçten geçirilerek, maya temiz bir kavanoza alınır. Ayran kıvamında olan kefir ise bir gün içinde tüketilir. Kefir mayalarken, metal kaşık veya metal süzgeç kullanmamak önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!