Güncel

Kemal Sunal

Türk Sinemasının Ünlü İsmi Kemal Sunal

Hababam sınıfı başta olmak üzere, çevirdiği filmler halen gösterimde olan Türk sinemasının ünlü aktörü Kemal Sunal, ölümünün 16. Yılında sevenleri tarafından anılmıştır. 1944 yılında İstanbul’da doğan ünlü aktör, Marmara üniversitesi İletişim fakültesinde eğitimini devam ettirirken 12 Eylül olayları nedeni ile okulunu yarım bırakmak zorunda kalmış, tiyatro ve sinemeye adımını atmıştır. Lise eğitimi sırasında, Müşfik Kenter ile tanışır ve Zoraki Takip tiyatro oyunu ile sanat hayatına başlar. Yaklaşık bir yıl Kenter Tiyatrosunda çalışan usta sanatçı ardından Devekuşu Kabarede tiyatrosunda devam etmiş, 1973 yılında ise Tatlı Dilim filmi ile sinemaya adım atmıştır.

1976 yılında başrolünü üstlendiği Kapıcılar Kralı adlı film, Antalya Film Festivalinde en iyi erkek oyuncu ödülü kazandırmış, ardından ise maddi ve manevi anlamada büyük başarılar kazanmasına vesile olmuştur. Türk sinemasında, Şaban tiplemesi ile en iyi komedi sanatçısı olmayı başarmıştır.

Çevirdiği tiyatro yapıtları dışında 82 filmde rol alan Kemal Sunal, 2000 yılında film çalışması için Trabzon’a giderken kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yummuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!