Türk Solu Örgüt İçi İnfaz

Mustafa Duyar Kimdir?

Mustafa Duyar Kimdir?

Mustafa Duyar, annesinin karnındayken babası her şeyini kumarda kaybedip tek yol olarak intiharı seçmişti. Bir kamyonun altına girerek hayatına son vermişti. Doğmadan babasını kaybetmişti. Daha sonra annesi yeniden evlenmişti. Mustafa 13 yaşına geldiğinde korkunç bir olayla karşılaşacaktı. Üvey babası Mustafa’nın gözü önünde annesini delik deşik etmişti. Bu hadiseden sonra Mustafa sahipsiz kalacak ve kendini sokaklara atacaktı.

Mustafa Askerlik sırası geldiğinde görev yeri olarak Adapazarı’na gidecekti. Askerlik görevini burada yerine getirecekti. Ama çocukluğundan beri yaşamış olduğu psikolojik sıkıntılar burada da kendini gösterecekti. Tam bir psikopata bürünen ve Birliğinden 3–4 kez firar eden Mustafa Duyar her seferinde önceden alışmış olduğu ve alışkanlık haline getirdiği uyuşturucu hap içmiş ve kendini jiletle doğramış olarak bulununca adı “Jiletçi Mustafa”ya çıkmıştı. Duyar ilk kez 1988’de bıçakla yaralama, 1992 yılında da sustalı bıçak bulundurmak suçundan İstanbul’da yakalanmıştı. Sabıka dosyası bu tür suçlarla doluydu.

Duyar 1992’den sonra lokantalarda komilik yapıyor ve daha sonra karşısına kendisini Dev–Sol’la tanıştıracak ve karanlık bir sonla buluşturacak Zeynep isimli bir Alevi kızına aşık oluyordu. Dev–Sol taraftarı genç kız Mustafa’yı devrimci fikirlerle tanıştırmış kısa zamanda onu siyasi fikirlerle politize etmişti. Bu genç alevi kız Mart 1995 Gazi Olaylarında ölünce Mustafa Duyar şoka giriyor. Psikolojik ve sosyolojik sorunlar yaşayan Mustafa Duyar intikam hırsıyla yanıp tutuşuyordu. Zeynep vasıtasıyla tanıştığı örgüt mensupları önce onu ideolojik daha sonra da silahlı eğitimden geçirdi. Ve ilk kanlı eylemini Maslak Jandarma Karakolunu taranarak iki askerin şehit edildiği olayda yer alarak gerçekleştirdi.

Duyar yine 1995 yılında DHKP-C örgütünün afişini yapıştırırken Kahramanmaraş’ta yakalandı ve yeniden fişlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!