Türk Solu Örgüt İçi İnfaz

Nazım Kavak, Nahit Deniz, Yaşar Kankal’ın infazları

Dev-Sol infazları İstanbul’da devam etti. Ege Üniversitesi öğrencileri Nazım Kavak, Nahit Deniz, Yaşar Kankal’ın infazları

Ege Üniversitesi öğrencileri Nazım Kavak, Nahit Deniz ve Yaşar Kankal örgüte ihanet ve polisle işbirliği suçlarından dolayı Dev-Sol infaz timleri tarafından İzmir’den İstanbul’a getirilerek yapılan sorgulama sonucu kafalarına sıkılan tek kurşunla öldürdüler. Üç Dev–Sol sempatizanın öldürülmesiyle ilgili olarak da Dev–Sol şu bildiriyi yayınladı:

İzmir ve çevresindeki derneklerde, siyasi dergi bürolarında, okullarda devrimci, ilerici ve yurtseverlerin çalışmalarını polise ihbar eden, ihbar için para alan ve kişisel güvence sağlayan NAZIM KAVAK, NAHİT DENİZ ve YAŞAR KANKAL örgütümüzce göz altına alınarak sorgulanmış ve polis hesabına çalışan ihbarcı ajan oldukları kesinleşmiştir.

Yapılan sorgulamada, bu muhbirlerin Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki İstihbarat Teşkilatı tarafından korku, ceza tehdidi ve daha iyi bir yaşam vaadi ile örgütlenmiş bir şebeke içinde yer aldıkları anlaşılmıştır.

Nazım Kavak, Nahit Deniz, Yaşar Kankal isimli muhbir ajanlar sorgulama süresince, cezai durumlarının ağırlaşacağı endişesiyle, tam bir samimiyet içinde hareket etmemişler, bazı konularda itirafta bulunmaktansa çekince göstermişlerdir.

Sorgu ekibimizin zor yöntemlerine baş başvurmadan yaptıkları uzun süreli sorgulamalar neticesinde bu kişilerin muhbir ajan oldukları ve devrimcilere zarar verdikleri kesinlik kazanmış ve bu yüzden, ölüme mahkum edilerek cezalandırılmışlardır. Olayın tüm maddi ve manevi sorumluluğu, bu kişilerin korku, tehdit ve iyi yaşam vaadi ile muhbir ajan yapan polise ve bugünkü iktidara aittir. Faşist Özal iktidarı, bu insanları nasıl kullandığını ve nasıl aldattığını kamuoyuna açıklamalıdır.

Ajan ve muhbirleri cezalandıracağız!

Ajan ve muhbirler devrimci adalete hesap vermekten kurtulamayacak!

24. 8. 1990

Not: Cezalandırılan üç kişi Yeni Bosna Beşyol’daki Sanayi Sitesi’nin karşısındaki Anadolu Koleji’nin bulunduğu sitenin arazisinde bulunmaktadır.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!