Kürt Solu İç Çatışmaları

PKK bir devrimciyi daha katletti

TEKOŞİN – PKK ÇATIŞMASI

 

Tekoşin: “PKK bir devrimciyi daha katletti”

Tekoşina Sosyalist örgütünün aylık yayın organı Serketin dergisinin Mart 1994 tarihli 8. sayısı Kamer Özkan cinayetine ayrılmış özel olarak Kamer Özkan dosyası hazırlamıştı. Kamer Özkan dosyası başlıklı  haber yorumda “PKK bir devrimciyi daha katletti. Değerli komutan Kamer Özkan yoldaş şehit düştü” deniliyordu. Tekoşina Sosyalist adına yapılan bir açıklama Kamer Özkan dosyasında şöyle yer almıştı:

Kamer Özkan, 30. 9. 193 tarihinde uğradığı kalleşçe bir saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Gömemiş Köyüne gelen PKK gerillaları konuşmak istediklerini belirterek Kamer Özkan’ı köyün dışına çağırmışlar ve yaklaşık yarım saat süren bir tartışmadan sonra üç kurşun sıkarak katletmişlerdir. Gerek cinayeti işleyen gerekse de şehir merkezinde bulunan PKK’lılar eylemi kendilerinin gerçekleştirdiklerini ifade etmişlerdir.

Cinayet halk tarafından büyük bir üzüntüyle karşılanmış ve bölgedeki tüm devrimci örgüt ve bireyler bu cinayeti kınamışlardır. Cenaze törenine, 600’e yakın insan katılmış, Kamer Özkan yoldaş devrimci kişiliğine yaraşır şekilde, tabutu kızıl bayrağa sarılarak törenle toprağa verilmiştir.

Bu cinayet sadece yaşamını devrimci mücadeleye adamış yiğit bir insanın kaybedilmesi noktasına indirgenemez. Ondan da öte, cinayetin altında yatan önemli siyasi ve ideolojik gerçekler vardır.

1980 öncesinde yaşanan – devrimci örgütlerin sorumluluk ve sağduyu duymadan birbirine saldırdığı birçok yiğit devrimcinin katledildiği ortamı herkes biliyor. O günlerin açtığı yaralar henüz kapanmamış, yarattığı tahribat henüz onarılamamıştır. Ki; o günlerin yarattığı politik şekillenme bugün bile devrimci hareketlerin birbirleri ile ilişkilerinde belirleyici bir niteliğe sahiptir. Acı olan, bütün bu tecrübe ve dersler karşısında aynı hatalara yeniden düşülmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!