Türk Solu-Kürt Solu Çatışması

PKK Devrimci katliamına bir an önce son vermelidir.

TKİH (Türkiye Komünist İşçi Hareketi):

“PKK Devrimci katliamına bir an önce son  vermelidir.”

Bir süredir Dersim bölgesinde kabul edilemez olaylar yaşanıyor. Faşist diktatörlüğün saldırılarını yoğunlaştırdığı, sıkıyönetimin ve sınırsız katliamların peşinde koştuğu bir dönemde, anti faşist güçler arasındaki ilişkiler en kötü biçimde bozuluyor. Tüm halkımız gibi biz komünistler de bunlardan büyük bir acı ve endişe duyuyoruz. Açıktır ki, bu gelişmelerin tırmandırılması halinde faşist sömürgecilik, arzuladığı ortama elde edecektir. Ortak bir cephede savaşması gerekenlere, karşılıklı siperler kazdırılacaktı. Bu gerçeği görmemek ve faşist kontrgerilla cumhuriyetinin oyunlarını bozmaya çalışmamak, tarih önünde işlenmiş ağır bir suç olacaktır.

… PKK son dönemde kabul edilemez şeyler yapmaktadır. Bunları en vahim olanlarını sıralamayalım:

1. Altı ilerici ve yurtsever öğretmen katledildi.

2. Kamer Özkan adlı bir Tekoşin mensubu öldürülüp kontrgerilla ilan edildi. Tekoşin’in ajan örgüt olduğu savunuldu.

3. Dersim Belediye Başkanı kontrgerilla elemanı olarak nitelendi ve cezalandırılması istendi.

4. On TDKP’li kurşunlandı. Bunların altısı yaşamını yitirdi. Ardından bu altı devrim şehidi, kontrgerilla ilan edildi.

Her şeyden önce 6 TDKP militanı ilerici yurtsever 6 öğretmeninin katledilmesini şiddetle kınıyoruz.

Dersim Belediye Başkanı M. Kocademir’in ve katledilen 6 TDKP militanının kontrgerilla olduğu iddiasını nefretle reddediyoruz.

Kamer Özkan’ın durumu bizim için meçhuldür. Ne var ki, ortada onun bir kontrgerilla elemanı olduğunu kanıtlayan somut, inandırıcı veriler yoktur. PKK’nın insanları ve örgütleri kolayca ajan veya kontrgerilla ilan etme tutumu, Kamer Özkan konusunda da ihtiyatlı olmayı zorunlu kılmaktadır.

Kuzey Kürdistan Ulusal Cephesi içinde yer alan Tekoşin adlı grubun “MİT’e bağlı ajan örgüt” olarak ilan edilmesi ise her türlü mantığın ötesindedir.

… Dersim’de faaliyet yürüten devrimci ve komünist güçler

Faşist sömürgeciliğin arzuladığı bir ortamın yaratılmaması için elden gelen tüm çaba gösterilmelidir. Devrimci soğukkanlılık elden bırakılmamalıdır. Oldukça ağırlaşmalarına rağmen tüm sorunlar, görüşmeler ve somut anlaşmalar yoluyla çözülmeye çalışılmalıdır.

… Dersim PKK güçleri

Ağır hatalar, yenileriyle büyütülmemelidir. PKK, her fırsatta eylem birliğinden dayanışmadan söz etmektedir. Öyleyse bölge güçleri de buna uygun davranmalıdır…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!