Türk Solu-Kürt Solu Çatışması

PKK ile TKP/ML’nin Ortak Açıklaması

PKK ile TKP/ML’nin Ortak Açıklaması

PKK ile TKP/ML yurtdışı bürosu her iki örgüt arasındaki çatışmalara son vermek için 10 Kasım 1993’de Avrupa’da bir araya gelerek görüştüler. İki örgütün sorumlularının katıldığı bu toplantıda Tunceli’deki çatışmalar ele alındı.Bir birleriyle kanlı bıçaklı olan bu iki örgüt sanki aralarında hiç bir şey olmamışçasına yeni baştan bir araya gelerek birbirlerini “dost ve müttefik” örgütler olarak göreceklerdi. PKK ile TKP/ML’nin ortak açıklaması Özgür Gelecek Gazetesinin 16–30 Kasım 1993 tarihli 16’ıncı sayısında şu şekilde haber yapılarak yer almıştı:

PKK ile TKP/ML Yurtdışı Bürosu, “kamuoyuna Ortak Açıklama” başlığı altında bir açıklama yaptılar.

29 Ekim 1993 tarihli açıklamada “Türk devletinin Türkiye ve Kürdistan’daki ulusal ve sosyal kurtuluş mücadelesine karşı başlattığı top yekun savaş açık bir gerçektir. Karşı–devrim bu top yekun savaşta tüm güçleri, tarihsel bir görevle karşı karşıyadırlar. Top yekun devrimci direniş göreviyle…” dendi.

Bu bilinçle bir araya gelen Partilerimiz,aralarındaki ideolojik siyasi farklılıkları unutmadan, ancak bunları düşmana karşı mücadelede eylem birliği yapmanın önünde engel olarak da görmeden direnme azminde olduklarını ilan ederler. sözlerine yer verilen açıklamada; “Bu açıdan partilerimiz aşağıdaki görüşleri ısrarla vurgular ve tüm örgütlerimizden bu görüşlerin uygulamasında kararlı davranmasını talep eder, devrimci kamuoyunun bilgisine sunarlar” denilerek PKK ve TKP/ML yetkililerinin bir araya geldiği ve ağırlıklı olarak Dersim’de geçen haftalarda meydana gelen gelişmeler olmak üzere değişik konular üzerine bir görüşme yapıldığı açıklandı. Görüşme de, her iki parti de; “sebepleri ne olursa olsun Dersim’deki bu olaylar karşılıklı anlayış ve dostluk ilişkisi dahilinde çözülebilecek sorunlar olduğu ve bu gerginliklerin sürdürülmesinden yana olmadıkları, özellikle devletin ve karşı devcrimcilerin böyle bir atmosferi maksatlı bir biçimde körüklediğini” belirttiler. Açıklama şu şekilde bitiyor: “Partimiz devrimci örgütler arasındaki çekişmeleri halk içerisindeki çelişkiler kategorisinde görürler.

Partilerimiz; tüm devrimci örgütler ve devrimci kamuoyunu bu noktada sorumlu ve duyarlı davranmaya davet ederler.

her iki örgüt; ilişkilerin kalıcılaştırılması, düşmana karşı ortak eylem birliklerinin geliştirilmesi için görüşmelerin devam ettirilmesini uygun bulmuşlardır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!