PKK İnfazları

PKK infazlar -14- Abdullah Ekinci

PKK infazlar -14- Abdullah Ekinci

Abdullah Ekinci Olayı

1980 öncesi PKK’nın kurucu kadroları içerisinde yer alan militanlardan biri olan Abdullah Ekinci PKK’nın 1981’de yapılan 1. Konferansından sonra kurulan Askeri Yönetim Biriminde yer aldı. 1983-84 döneminde Hakkari bölgesinde PKK biriminin yöneticiliğini yaptı.

Ağustos 1984 tarihinde Şemdilli baskını gerçekleştiren 21 Mart SP Takımının sorumlusuydu. PKK’nın bir çok kanlı eylemlerinde yer alan Abdullah Ekinci de Apo’nun hışmından kendini kurtaramayacaktı.

25–30 Ekim 1986 tarihleri arasında, Lübnan’daki Helvi kampında yapılan 3. Kongre’den sonra, örgüt içinde yine tasfiyeler yapılacak, bir çok örgüt mensubu her zamanki gerekçelerle ya “ajan provokatör” ya da “tasfiyeci” suçlamasıyla, haklarında Apo tarafından “ölüm kararları” verilecekti.

PKK’nın yayın organlarında “Kürdistan’da zorun rolü” adı altında cinayetler “meşru teori” haline getirildi. Terörü meşrulaştıran propagandalar, militanlar üzerinde yoğunlaştırıldı. PKK içindeki muhalifler, “PKK’ya evet, Apo’ya hayır” sloganı adı altında, hizipçilik yaptıkları gerekçesiyle suçlanacaklardı. “Kişilik çözümlemeleri” PKK’nın teorik eğitimlerinde önemli bir yer teşkil etmiştir. Öcalan dışında herkes bu çözümlemelerden nasibini almıştır. “Kişilik çözümlemeleri” adı altında yapılanlar, “Apo’yu mesihleştirmeye” kadar gidecektir. O kadar ki, Apo’ya neredeyse “peygamberlik” payesi veriliyordu.

PKK içerisinde “kişilik çözümlemelerine” tek tük de olsa itiraz eden bazı “akıllılar” da çıkıyordu. Onlardan biri de Abdullah Ekinci idi. Apo, 3. Kongre’de delegeleri baskı altında tutmak için, kendisine bağlı MK üyelerine bir senaryo hazırlattı. Bu senaryoya göre, “kontrgerilla Kongreyi sabote etmek ve Abdullah Öcalan yoldaşı öldürmek amacıyla bölgeye gelmiştir.” Devamında ise, “Örgütümüze ajanlar sızmıştır”.

İlk etapta, kampta 10 militan ajan olmakla suçlanıp kurşuna dizildi. Bazıları ise “intihar etti” süsü verilerek, diğer militanlardan saklandı. Bunlardan biri de PKK’nın önde gelen kadrolarından Abdullah Ekinci idi. Ekinci hakkında da “intihar etti” denilmişti. “İntihar mı”, “İnfaz mı”, onu en iyi Öcalan bilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!