PKK İnfazları

PKK infazlar -15- 21 PKK Militanının İnfazı

PKK infazlar -15- 21 PKK Militanının İnfazı

Eski PKK’lı Baki Karer: “Öcalan’ın Emriyle 21 PKK’lı Örgüte İhanet Suçundan Öldürüldü.”

18 Mayıs 1977’de Gaziantep’te öldürülen Apocuların önde gelen isimlerinden Haki Karer’in kardeşi Baki Karer 1980 yılında bağlı bulunduğu örgütü PKK’yla görüş ayrılıklarına düşmüş. Bunun üzerine bulunduğu Lübnan’daki örgüt kampından ayrılarak İsveç’e sığınmıştı. Örgütten ayrıldığını resmen 1982 yılında açıkladı. Baki Karer’in örgütten ayrılmasının gerekçesi Öcalan’ın politikalarını tasvip etmemesi ve PKK’nın izlemiş olduğu stratejileri yanlış bulmasıydı. Baki Karer örgütle düştüğü görüş ayrılıkları sonucunda hakkında PKK MK emriyle infaz kararı çıkarılmıştı. Karer, PKK’dan ayrıldıktan sonra Irak’a geçerek burada eski örgütüyle ideolojik ve siyasi mücadele başlatmıştır. Karer yalnız değildi, etrafında bir sürü, Öcalan’la ters düşen militan vardı. Karer Irak’tayken PKK militanları tarafından ele geçirilmiş Lolan yakınlarındaki PKK’ya ait bir kampta uzun bir süre tutuklu kalmış, sorgulanmıştı. Karer buradan Irak Komünist Partisinin yardımıyla bir yolunu bulup kaçmıştı. Tekrar IKP’nin yardımıyla Avrupa’ya çıkacaktı. Burada da Çetin Güngör, Enver Ata gibi PKK’yla yol ayrımına düşen eski örgüt mensuplarıyla yeni bir örgüt kurmak üzere çalışacaklardı. Baki Karer, Öcalan’ın emriyle Avrupa’da başlatılan muhaliflerin temizlik hareketinde bir çok arkadaşının infaz edilmesi üzerine ülke ülke, şehir şehir kaçacaktı. Karer, Enver Ata, Semir kod adlı Çetin Güngör’ün öldürülmesinden sonra İsveç basınında yer alan bir açıklamasında Öcalan’ın emriyle 21 kişinin öldürüldüğünü söylüyordu. Öcalan’ı cinayet şebekesinin elebaşısı olarak niteleyen Karer, örgütün idamları nasıl infaz ettiğini ve kimleri öldürdüğünü de açıklamıştı. Karer’in açıklamaları Batı basınında da büyük yankı bulmuştu. PKK’nın bir dönem yöneticiliğini yapan Karer’in açıklamaları:

Aşağılık kompleksiyle dolu, örgüt içinde başarısız olduğu için kolayca kullanılabilecek bir kişiyi seçiyorlar. Sonra bu şahsın ideolojik ve politik yönden beyni yıkanıyor. Bunda amaç hainlere karşı nefret yaratmaktır. Sonra katile bir tabanca ve pasaport veriliyor. Katil, kendisine çok önemli bir görev verildiğini ve örgüt içinde kahraman olarak görüleceğini sanıyor. Ve kör inançlarla, trans halinde idamı gerçekleştiriyor.

Ortadoğu’da PKK’nın barbarlığı herkes tarafından biliniyor. Enver Ata’nın katilinin sözünü etmiş olduğu Kürdistan Ulusal Kurtuluş Savaşçıları birliği PKK’nın yan örgütüdür.

Öcalan bir psikopattır. O hep öldürülme korkusuyla yaşar. Yanında uzun süreli adam bulundurmaz, herkese kuşkuyla bakar. Bu yüzden de bir çok genç militanın suçsuz yere öldürülmesine ve bunalıma girmesine sebep olmuştur. O aslında bir devrim liderinden çok totaliter ve otoriter bir anlayışın PKK’daki yansımasıdır.

Bu güne kadar PKK tarafından öldürülen kişiler şunlardır. Enver Ata, Çetin Güngör, Mustafa Tangüner, Zülfi Gök, Abdullah Kumral, Yaşar Organ, Ethem Akçam, Abdullah Aziz, Halil İbrahim, Çetin Akkurt, Besi, Selahattin, Cemil, Çetin Akkurt, Ayten Yıldırım, Saime Aşkın, Bircan Yıldız, Serdar (takma isim), Hasan Hüseyin, Hacı Sunta, Şemsettin Aktaş, Resul Altınok.

Baki Karer PKK’nın çıkartmış olduğu örgütsel yayınlarda ve Öcalan tarafından PKK kadrolarına dağıtılan talimatnamelerde ve basılan kitaplarında Baki Karer “ajan provokatör ve Almanya hesabına çalışan bir alçak” olarak gösterilmektedir. Karer halen PKK korkusundan yurtdışında sürekli adres değiştirerek kaçmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!