PKK İnfazları

PKK İnfazlar -4- Süphi Karakuş ŞOREŞ

PKK İnfazlar -4- Süphi Karakuş ŞOREŞ

PKK MK Üyesi Mahsum Korkmaz Tarafından İnfaz Edilen “Şoreş” Adlı Militan

20–25 Ağustos 1982’de Suriye’nin kontrolü altındaki bölgede “Filistin Halk Kurtuluş Cephesi” (FHKC)’ne ait bir kampta 2. Kongresi’ni toplayan PKK’da örgüt lideri Öcalan’la Avrupa’daki PKK kadroları arasında örgütün Türkiye’ye yönelik politikalarıyla ilgili görüş ayrılıkları çıktı. Öcalan kamplarda eğitilen PKK militanlarının bir an önce Türkiye’ye sızarak örgütsel eylemlere başlamasını isterken Semir kod adlı Çetin Güngör’ün başını çektiği Avrupa’daki örgüt mensupları ise bunun erken olduğunu ileri sürüyordu. Görüş ayrılıkları PKK’da örgüt içi infazların yenilerine sahne olacaktı. Öcalan’ın “en güvendiğim militanlarımdan biri” dediği “Şoreş” adlı militan Öcalan’ın talimatlarına karşı gelerek nişanlısıyla birlikte Avrupa’ya çıkmak ister. Buna karşı çıkan Öcalan infaz emrini örgütün en önemli isimlerinden biri olan Agit kod adlı Mahsum Korkmaz’a verir. O da Şoreş adlı militanı tarayarak öldürür. İşte Öcalan’ın ağzından Şoreş’in infazı:

Semir Avrupa’ya giderek orada da aynı şeyi yürüttü. Bir baktık ki örgüt elden gidiyor. Gerçekten de örgüt daha 1982’de elden gidecekti. Adam başarmış hem de en iyi militan arkadaşlarımızı ayarlayarak. Neden? Ona göre tek bir kişi Hakkari’ye gitmemeli. Zaman uygun değil diyor. Adam Avrupa’da işi rahat. Bir çoklarını da kandırıyor. Ona onay veren bir daha kendine gelemez. O zaman bir Davut vardı, bir Şoreş vardı. Bunların birisi teorisyenimiz, birisi de en iyi militanımızdı. İkisinin de nişanlıları var, “onları Avrupa’ya çıkaralım” dedi. “Avrupa’ya çıkarmak için 2. Kongre’de merkezin çoğunluğunu elde edelim, çoğunluğunu elde edersek karar gücü oluruz”. İşte bu kararlarına göre ülkeye giriş olmayacak ve Avrupa’ya giriş esas alınacak. O zaman Dev–Yol’cular da öyle yapmıştı. Onlarla birleşmiş. Aslında bu bir düşman kararıdır. Yine “Onun için de Kongre’yi ele geçirelim, bu genç militanların, savaşçıların aklını karıştıralım” deniliyor.”

“Anlattım, bir de Şoreş vardı. Bir delikanlı, bize ilk eylemi yapan adam. 77’de kendi eliyle yaptığı eylemde 300 bin lira getirmişti. Bize o parayı teslim eden gençti. Onun da bir kızla ilişki durumu vardır. “Ben ülkeye gitmem” dedi. Dayattı kendini yere attı. Bir sürü hastalık numarası yaptı. En son, sanırım şehit Agit sınıra geliyor; bu, “ben ölsem de sınırın içine adım atmam” diyor. Orada Agit arkadaş onu tarıyor ve çok iyi bir karar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!