Kürt Solu İç Çatışmaları

PKK–ÖZGÜRLÜK YOLU(TKSP) ÇATIŞMASI

PKK–ÖZGÜRLÜK YOLU(TKSP) ÇATIŞMASI

 

Özgürlük Yolu lideri Kemal Burkay:

“PKK 300 Solcunun katilidir”

Başta Almanya olmak üzere Avrupa’nın bir çok şehrinde Türk ve Kürt soluna mensup birçok kişi PKK tarafından öldürüldü. Avrupa’daki PKK cinayetleri özellikle 1982 ve 88 yılları arasında doruğa ulaştı. PKK Türk solundan Dev–Yol’la Kürt solundan Kemal Burkay’ın liderliğindeki Özgürlük Yolu grubuyla yoğun çatışmalar yaşadı. Özellikle bu iki örgüte karşı PKK yoğun şiddet uyguladı. PKK bazı Dev–Yolcuları öldürdüğü gibi Özgürlük Yolu çevresine mensup bazı Kürtleri de öldürdü.

PKK militanları  Özgürlük Yolu çevresine mensup KOMKAR genel yönetim kurulu üyesi Mehmet Elbistan’ı 8 Nisan 1987 günü Stuttgart’ta, Ramazan Adıgüzel’i 3 Mayıs 1987’de Hannovar’da, Paris sorumlusu Hüseyin Ali Akagündüz’ü ise 16 Haziran 1987’de Paris’te sokak ortasında öldürdüler.

Özgürlük Yolu ve illegal TKSP lideri Kemal Burkay;  PKK cinayetleri üzerine vermiş olduğu bir demeçte “PKK devrimci değildir. 12 Eylül’den önce de 300 solcuyu öldürdü” diyordu. Burkay tarafından kaleme alınan, PSKlılarca dağıtılan bildiride PKK ile ilgili söylenenler:

PKK Karşı–Devrimci bir terör örgütüdür. O sadece Kürt Devrimcilerin değil Türk Devrimcilerin de katilidir. PKK hiç bir zaman Kürtleri temsil etmedi edemezde. Kendi halkına kurşun sıkan PKK devrimci bir örgüt asla değildir. onlar kendilerini devrimci olarak tanıtıyorlar ama değiller. PKK Türk militarizminin sürgün Kürtleri öldürmek için kullandığı bir koldur. PKK’nın terörist metotları MİT tarafından organize ediliyor. Partimiz üyelerine karşı kullanılan şiddet 12 Eylül öncesinden beri devam etmektedir. Bu ajan provokatör örgüt 12 Eylülden önce de 300 solcuyu öldürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!