Yaşam

Savulun En Aday Mail Geliyor!

SAVULUN “EN ADAY” MAİL GELİYOR!

Koalisyon liderleri uzlaşma arayışlarını, Yılmaz da hayâllerini cumhurbaşkanlığı ile süslemeyi sürdüre dursun, bilgisayar çağına uygun bir aday, cumhurbaşkanlığı yarışı için start noktasına herkesten önce vardı. “İlk çıkış, yarışın seyri için her zaman çok önemlidir” ilkesinden ilham aldığını gizleme gereği duymayan ve “birinci cumhurbaşkanı”nın taklidi olabilme konusunda beyhude bir gayret gösteren bu aday, Mail Büyükerman’dı. Kendisini “e–mail”le, öz Türkçe deyimiyle “okuntu”yla karıştıranlar kesinlikle haksız değildi. Çünkü, kitap gibi bir insandı. Okundukça okunur bir özelliğe sahipti. Cumhurbaşkanlığı için sayılan niteliklerin hepsine hâiz olduğu gibi sayılmayan bir çok artıyı da üzerinde toplayan üstün bir yetenekti. Atatürk’ün 10. yıl nutkunu okurken dinleyenlerin nutku tutuluyordu. Hele meclis bahçesindeki merdivenlerden kostak kostak çıkıp ani bir çarliston dönüşü eşliğinde ellerini havaya kaldırıp “Savulun Mail geliyor!” edâsında verdiği selam oldukça karizmatikti.
Mail Büyükerman, yaptığı çıkışıyla “Malkoçoğlu Mail Bey” diye anılmayı da hak etmişti. “Düşük Yoğunluklu Demokrasi” namlı memleketin, “Liderler Sultası” adlı kal’asının burçlarına “isyan bayrağı”nı dikme başarısını gösteren Mail Bey, davranışlarıyla “anlayan anlar” demeye getiriyor; bir bakıma kendisiyle alay edenlerle alay etmenin hazzını tadıyordu. Öyle ya, bazı mücadelelerde kaybetmek, kazanmak kadar değer taşırdı.
Mail Bey, kamikazelik yapma pahasına bir çığır açmış. Ve işe de yaramıştı. Bu adaylık yolundan Oğuz Aygün, Agah Oktay Güner, Gönül Saray Alpan, Nevzat Yalçıntaşlar, Yıldırım Akbulut, Doğan Güreş, Ahmet İyimaya, Rasim Zaimoğlu ve Sadi Somuncuoğlu gelecekti. Mail’den sonra yarışa dahil olan bu adaylar, aldıkları oy sayısıyla nicelik olarak kendisini geçeceklerdi. Ancak Mail Büyükerman, birinci tur oylamada uzun süre alkışlanarak nitelik bakımından herkesi geride bırakmanın haklı onurunu taşıyacak ve gönüllerin cumhurbaşkanı olacaktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!